PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Niedziela, 6 marca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”W niedzielę 6 marca minie 40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, zakopiańskiego Oddziału MNK. Zapraszamy w tym dniu na koncert fortepianowy Szymona Nehringa, finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zakopane, ul. Kasprusie 19, Niedziela godz.: 16.00.


Od 7 marca można będzie oglądać w „Atmie” szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

"Jedna rodzina: Chopin i Szymanowski. Wartości polskie". Koncert jubileuszowy na 40-lecie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
Wystąpi: Szymon Nehring, w programie: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz
Muzeum Karola Szymanowskiego
Zakopane, ul. Kasprusie 19
Niedziela godz.: 16.00
Wstęp wolny!


Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”
Zakopane, ul. Kasprusie 19
Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
27.11.2015 - 27.03.2016

Willa „Atma” to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937)
– w 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. W dniu 40. urodzin „Atmy”, w niedzielę 6 marca 2016 roku o godz. 16:00, MNK zaprasza na recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdą się osoby związane z czterdziestoma latami działania Muzeum.

Ukochana przez kompozytora – jak mawiał – góralska „chałupa” wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską – także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Najbliższy koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w „Atmie” odbędzie się  21 kwietnia o godz. 18.00. Usłyszymy „Cracovia Trio”.

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy! 

Od 7 marca można będzie oglądać w „Atmie” szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, autorstwa Teresy Chylińskiej (projekt merytoryczny) i Urszuli Kusek (projekt graficzny), dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

Willa „Atma” zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom.

To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą „duszę”. Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w „Atmie”.

W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku „Atma” wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”. Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.