PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

K O N C E R T

Sobota, 19 marca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

K O N C E R T19 marca 2016 r. (sobota), godz. 18:00 Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Jagiellońska 18b. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem zapraszają na K O N C E R T muzyki klasycznej na obój, orkiestrę elektryczną oraz projekcję obrazów w ramach Jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.


Tradycje edukacji muzycznej pod Tatrami sięgają bardzo odległych czasów, sprzed I wojny światowej i później okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej szkolnictwo muzyczne w Zakopanem odrodziło się 1 września 1946 roku. Wówczas powstała Miejska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym. Upaństwowiono ją w 1950 roku. Jako samodzielna placówka z siedzibą w Parku Miejskim rozpoczęła działalność edukacyjną w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym. Prowadzono w niej naukę gry na wszystkich niemal instrumentach (w klasie fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, kontrabasu, fletu, klarnetu, rogu, puzonu, akordeonu, śpiewu solowego). Były też zajęcia z tańca, rytmiki, kształcenia słuchu, teorii i historii muzyki.      Powstała szkolna orkiestra symfoniczna, która występowała na wielu szkolnych oraz miejskich uroczystościach. Był to czas wielkiego rozkwitu szkoły. Działalność rozszerzono o filię, którą założono w Poroninie w 1961. W 1974 roku zainicjowano powstanie klas regionalnych, które były ewenementem w skali kraju. Młodzież uczyła się tradycyjnej muzyki góralskiej metodą beznutową. W 1975 roku przy szkole zawiązało się koło Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Działali w nim przede wszystkim nauczyciele, którzy zaangażowali się również w organizację Ogólnopolskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego utworzonego w 1977 roku. Towarzystwo zainicjowało między innymi największe wówczas przedsięwzięcie muzyczne Zakopanego - Festiwal „Dni muzyki Karola Szymanowskiego”. Organizowano także liczne koncerty na rzecz zakopiańskiego środowiska.

Imię Mieczysława Karłowicza zakopiańskiej szkole muzycznej nadano 9 września 1979 r.  Od 1988 roku Szkoła mieści się w budynku przy ul. Sienkiewicza 12, niedaleko willi „Lutnia”, w której mieszkał aż do śmierci Mieczysław Karłowicz /1876 – 1909/
W ciągu 70 lat zakopiańską Szkołę Muzyczną ukończyło ponad tysiąc absolwentów. Wielu z nich podjęło dalszą naukę w szkołach II stopnia oraz zdecydowało się na studia w akademiach muzycznych i wybrało zawód muzyka. Kilkanaście osób po skończeniu studiów powróciło do Zakopanego i obecnie pracuje w szkole, kształcąc przyszłe pokolenia muzyków.

Károly Bacsák – obrazy malarstwa współczesnego (instalacja jako pokaz diapozytywów)

Kazimierz Dawidek urodził się w Zakopanem. Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Krakowie odbył studia mistrzowskie w Monachium, Freiburgu i Berlinie. W latach 1982-1991 był pierwszym oboista-solista Orkiestry Państwowego Teatru Heskiego w Wiesbaden i docentem w tamtejszej Akademii Muzycznej. Od 1992 jest wolnym muzykiem, koncertującym oboista i pedagogiem. Założył Europejska Szkole Obojowa (1997) która wykształciła ponad 100 laureatów konkursów młodzieżowych. Podróże koncertowe miały miejsce w całych Niemczech a także we Włoszech, Francji, Polsce, Finlandii, Luxemburgu, Rosyjskiej Federacji, Irlandii, W Brytanii, Ukrainie, Szwajcarii i w Chinach. Prowadzi rozległa działalność jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy z wybitnymi artystami europejskimi. Występował w znaczących salach koncertowych w Berlinie (m.in. w Filharmonii Berlińskiej), we Frankfurcie, w Monachium, Moskwie, St. Petersburgu, Londynie, Szanghaju oraz Pekinie.

Bartosz Wadiak uzyskał dyplomy jako wirtuoz skrzypcowy, dyrygent oraz kompozytor w Akademii Muzycznej w Krakowie. Po studiach wyemigrował do W. Brytanii, gdzie był m.in. członkiem English Chamber Orchestra. Jako solista koncertował w wielu krajach Europy. W latach 90-tych poświecił się całkowicie tworzeniu i produkcji materiałów muzycznych w formie elektronicznej. W latach 1990-2002 założył i kierował wydawnictwem MWMusic London, edytującym produkty elektroniczne dla potrzeb Associated Board of Royal Schools of Music. Otrzymał patent w Anglii z zakresu produkcji komputerowej (elektronicznej), Jest pionierem i wybitnym specjalista w dziedzinie dydaktyki muzycznej na obszarze sterowania procesami uczenia przez sztuczna inteligencje.

Károly Bacsák urodził się w Budapeszcie, gdzie został wykształcony przez profesorów Árpáda Szabadosa, Ferenca Banga oraz Sándora Markó. W 1975 wyemigrował do Niemiec skąd podróżował po Europie. Od 1985 jest wolnym malarzem. Swoje dzieła wystawiał m.in w Budapeszcie, oraz Frankfurcie nad Menem, Wiesbaden, oraz w Darmstadcie, Károly Bacsák operuje znakami oraz symbolami, które odnoszą się do wcześniejszych kultur. W jego obrazach mieszają się stylizowane figury z formami organicznymi. W tym celu artysta wykształcił własny, sugestywny język, który odzwierciedla marzenia i rzeczywistość. Przy czym teraźniejszość nie jest bynajmniej bez znaczenia. Károly Bacsák ociemniał niespodziewanie w roku 2010 i żyje w skromnych warunkach w swoim atelier w Messel (Niemcy), http://www.kuenstlerbahnhof.de

Prezentowane obrazy nie maja treściowo związku z wykonywana muzyka. Celem jest zapoznanie polskiej publiczności z twórczością artysty oraz inspiracja do głębszych doznań estetycznych.

Fundacja Oboe Art, założona w roku 2005 przez Kazimierza Dawidka, zajmuje się m.in. edycja wirtualnych akompaniamentów fortepianowych oraz orkiestrowych w celach dydaktycznych oraz rozwojem dalszych projektów związanych z obojem. Na ten cel zbierane są środki finansowe oraz subwencje na koncie Fundacji w Banku Pekao z numerem IBAN: PL97 1240 5165 1111 0010 6314 4786. Fundacja jest zarejestrowana w KRS pod numerem 238914. Organizatorzy będą wdzięczni za każdy datek.

PROGRAM
„Romantyczne akrobacje“
na obój i wirtualny fortepian, wirtualna orkiestra oraz pokaz obrazów Károla Bacsáka

Antonio Pasculli  (1842-1924)
Grand concert su temi dall'opera "I vespri Siciliani di Verdi"
Allegretto – Adagio – Allegretto – Adagio - Allegro
Johann Wenzel Kalliwoda (1801-1866)
Morceau de Salon 
Allegro non tanto – Allegretto alla Mazurka - Cantabile - Moderato espressivo - Piu vivace 
Antonio Pasculli  (1842-1924)
Le Api (Pszczółka)


Przerwa

Charles Camille Saint-Saëns (1835-1921)
Sonata D-Dur op.166
Andantino - Allegretto – Molto Allegro

Antonio Pasculli (1842-1924) 
Concerto sopra motivi dell'opera "La Favorita" di Donizetti  
Andante - Adagio - Allegretto - Allegro mosso - Allegro velocissimo   

Wykonawcy:

Kazimierz Dawidek – obój
Bartosz Wadiak – wirtualny fortepian i wirtualna orkiestra

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.