PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Koncert pasyjny

Czwartek, 24 marca 2016 r.
Autor: Maria Kubasik

Koncert pasyjnyBurmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Proboszcz Tatrzańskiej Parafii św. Krzyża ks. Mariusz Dziuba zapraszają na Koncert pasyjny - Stała Matka Bolejąca, koło Krzyża łzy lejąca, który odbędzie się w Wielki Czwartek tj. 24 marca po Nabożeństwie Wielkoczwartkowym (ok. godz. 19.30), w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem.


W programie: Stabat Mater Karola Szymanowskiego poprzedzona kilkoma utworami chóralnymi wykonanymi przez Chór ATH i Bielski Chór Kameralny. W projekcie przewidziany jest udział także trójki znakomitych młodych solistów - wokalistów. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna stosownie do wymogów wykonawczych dzieła Karola Szymanowskiego wystąpi w rozszerzonym składzie.

Wykonanie Stabat Mater poprowadzi Agnieszka Kreiner, utwory chóralne dyrygent Chóru ATH Jan Borowski.

Słowa sekwencji Stabat Mater zostaną odczytane przez proboszcza Tatrzańskiej Parafii Świętego Krzyża - księdza Mariusza Dziubę.

Wstęp bezpłatny.

Karol Szymanowski i jego najwspanialsze dzieło - Stabat Mater
 
„Stabat Mater” Karola Szymanowskiego  należy do arcydzieł muzyki pasyjnej nie tylko polskiej, ale światowej i obecnie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Zakopanem nie było wykonywane od ponad 30 lat. "Stabat Mater" zostało skomponowane na zamówienie warszawskiego mecenasa sztuki dr Bronisława Krystalla i ukończone w roku 1926.

Tragiczna śmierć siostrzenicy Szymanowskiego spowodowała, iż temat ukazujący cierpienie i rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa stał się kompozytorowi szczególnie bliski. Utwór został ukończony w marcu 1926 (w marcu 2016 przypada 90 rocznica jego powstania). Prawykonanie "Stabat Mater" odbyło się 11 stycznia 1929 roku. Utwór przez wielu krytyków został uznany za najwybitniejsze dzieło Szymanowskiego.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.