PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

PRODUCENCI NART

Czwartek, 31 marca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

PRODUCENCI NART31 marca 2016 r. (czwartek), godz. 18:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy zapraszają na kolejny wieczór narciarski na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego tym razem opowie o słynnych producentach nart z zamierzchłych dziejów Zakopanego.


W okresie międzywojennym w Zakopanem działało kilka zakładów, produkujących narty i sprzęt sportowy. Były to wytwórnie znanych narciarzy. Produkowali oni świetne jakościowo narty drewniane znane w kraju i za granicą. Ten nieco zapomniany świat nart „zubków”, „bujaków”, biegówek z wytwórni braci Schiele, chcemy przypomnieć podczas spotkania w Okszy. W przedwojennym Zakopanem (1919-1939) istniały aż cztery wytwórnie nart i sprzętu zimowego, gdzie można było kupić narty, kijki, buty, smary – jednym słowem, cały ekwipunek narciarski. Były to wytwórnie nart: Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, braci Aleksandra i Kazimierza Schiele i Józefa Fadena. Jednymi z pierwszych producentów nart byli bracia Schiele. Ich „pierwsza w Polsce mechaniczna wytwórnia nart”, mieściła się przy ul. Kasprusie. Narty produkował w swoim zakładzie także słynny pierwszy zakopiański olimpijczyk, Franciszek Bujak. Jednym z najbardziej znanych producentów nart był góral, Stanisław Zubek, zawodnik klubu sportowego SN PTT. Na początku lat dwudziestych, już po zakończeniu przygody ze sportowym wyczynem, rozpoczął produkcję nart w swojej wytwórni przy ulicy Szkolnej 1 w Zakopanem. Narty "zubki" były marzeniem ówczesnych narciarzy, a w latach trzydziestych wytwórnia Zubka przeżyła najlepszy etap w swoim rozwoju. Narty te należały do czołowych wyrobów sportowych w naszym kraju, a głośno było o nich także za granicami Polski. Narty produkowali także i inni producenci jak: Józef Faden, Izydor Gąsienica-Łuszczek i inni. Były to czasy, gdy klub sportowy SN PTT tworzył historię polskiego narciarstwa i był jego prawdziwą potęgą. Zakopane było wtedy wsią, ale już posiadało zaszczytny tytuł „zimowej stolicy Polski”. Powstała w tamtych czasach skocznia na Krokwi. O tych barwnych czasach opowiemy w Okszy. Pokażemy także kilka par nart z ówczesnych wytwórni.

Partnerem wydarzenia jest Skiturowe Zakopane.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.