PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

PRODUCENCI NART

Czwartek, 31 marca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

PRODUCENCI NART31 marca 2016 r. (czwartek), godz. 18:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy zapraszają na kolejny wieczór narciarski na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego tym razem opowie o słynnych producentach nart z zamierzchłych dziejów Zakopanego.


W okresie międzywojennym w Zakopanem działało kilka zakładów, produkujących narty i sprzęt sportowy. Były to wytwórnie znanych narciarzy. Produkowali oni świetne jakościowo narty drewniane znane w kraju i za granicą. Ten nieco zapomniany świat nart „zubków”, „bujaków”, biegówek z wytwórni braci Schiele, chcemy przypomnieć podczas spotkania w Okszy. W przedwojennym Zakopanem (1919-1939) istniały aż cztery wytwórnie nart i sprzętu zimowego, gdzie można było kupić narty, kijki, buty, smary – jednym słowem, cały ekwipunek narciarski. Były to wytwórnie nart: Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, braci Aleksandra i Kazimierza Schiele i Józefa Fadena. Jednymi z pierwszych producentów nart byli bracia Schiele. Ich „pierwsza w Polsce mechaniczna wytwórnia nart”, mieściła się przy ul. Kasprusie. Narty produkował w swoim zakładzie także słynny pierwszy zakopiański olimpijczyk, Franciszek Bujak. Jednym z najbardziej znanych producentów nart był góral, Stanisław Zubek, zawodnik klubu sportowego SN PTT. Na początku lat dwudziestych, już po zakończeniu przygody ze sportowym wyczynem, rozpoczął produkcję nart w swojej wytwórni przy ulicy Szkolnej 1 w Zakopanem. Narty "zubki" były marzeniem ówczesnych narciarzy, a w latach trzydziestych wytwórnia Zubka przeżyła najlepszy etap w swoim rozwoju. Narty te należały do czołowych wyrobów sportowych w naszym kraju, a głośno było o nich także za granicami Polski. Narty produkowali także i inni producenci jak: Józef Faden, Izydor Gąsienica-Łuszczek i inni. Były to czasy, gdy klub sportowy SN PTT tworzył historię polskiego narciarstwa i był jego prawdziwą potęgą. Zakopane było wtedy wsią, ale już posiadało zaszczytny tytuł „zimowej stolicy Polski”. Powstała w tamtych czasach skocznia na Krokwi. O tych barwnych czasach opowiemy w Okszy. Pokażemy także kilka par nart z ówczesnych wytwórni.

Partnerem wydarzenia jest Skiturowe Zakopane.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.