PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 5 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Kino, którego szukasz"Kino, którego szukasz". Film "Mustang". Reżyser: Deniz Gamze Ergüven. 5 maja, godz. 19:00, kino Sokół, bilet 10 zł.


Występują: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit Iscan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan
Kraj produkcji: Francja, Turcja
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 8 kwietnia 2016
Język oryginalny: turecki
Gatunek: dramat
Czas trwania: 97 min.

BUNT ZAKWITAJĄCYCH DZIEWCZĄT

Czy można okiełznać rodzącą się kobiecość, pozbawić kogoś radości życia, zniewolić temperament, pokazać młodym dziewczynom, że w patriarchalnym społeczeństwie nic nie znaczą i mają do odegrania bardzo konkretną rolę? Na to pytanie, jakże aktualne dziś także w naszym kraju, postanowiła odpowiedzieć w swoim debiutanckim filmie „Mustang” turecka reżyserka Deniz Gamze Ergüven.

Gdy kończy się rok szkolny, Lale i jej cztery nastoletnie siostry wyjeżdżają na wieś, do babki i dziadka, którzy je adoptowali. Ci, wraz z ciotkami, postanawiają pokazać dziewczętom, jak należy się zachowywać i czego oczekuje od nich konserwatywna wiejska społeczność. Zrobić to można, dusząc rebelię w zarodku – dziewczętom odebrane zostają komórki, komputery i modne stroje – od teraz mają nosić długie, krępujące ruchy sukienki (abaje), jak same to określają, „w kolorze gówna”, i uczyć się, jak być dobrymi żonami.

Jednak mimo iż zamknięte w domu z zakratowanymi oknami, żyjąc jakby poza czasem, dziewczęta śmieją i psocą, siłę do życia czerpiąc z wzajemnej bliskości.

Każda z sióstr inaczej przeciwstawia się kulturze starszych – jedna chce wyjść za mąż z miłości, druga stara się zachować obojętność, trzecia podejmuje próbę samobójczą, czwarta ma nadzieję na lepszy los. Tylko najmłodsza nie chce słyszeć o żadnym kompromisie i będzie walczyć do końca. Jest jak tytułowy mustang: ratuje ją zwierzęcy instynkt przetrwania i zmusza do ucieczki.

Oddajmy głos reżyserce (za www.neewsweek.pl), która mówi o sprawach mogących dotknąć wkrótce również polskie kobiety:

„Za każdym razem, gdy wracam do Turcji, zaskakuje mnie tamtejsza duszna atmosfera. Wszystko, co ma związek z kobiecością, jest stale redukowane do seksualności. Tak jakby wszystko, co robią kobiety, a nawet dziewczęta, miało charakter seksualny […]. Oto paradoks konserwatyzmu: wszystko kojarzy się z seksem. I koniec końców oni o niczym innym nie mówią. Nic dziwnego, że w tej wizji społeczeństwa rola kobiety sprowadza się do bycia maszyną do rodzenia i prac domowych. Turcja była jednym z pierwszych państw, które zapewniły kobietom – w latach 30. – udział w wyborach, tymczasem dziś musimy chronić elementarne prawa człowieka /…/. To bardzo smutne”.

„Mustang” zachwycił zachodnią publiczność, lecz w Turcji został przyjęty dość chłodno: reżyserce zarzucano nadmierną erotyzację bohaterek i schlebianie zachodnim fantazjom o Oriencie. Mimo to jego siłą jest właśnie uniwersalność, bo wiele jest jeszcze miejsc na świecie, w którym kobiety dopiero muszą wywalczyć sobie wolność lub boją się, iż ta wolność zostanie im odebrana.

Deniz Gamze Ergüven urodziła się w Ankarze (1978 r.), dorastała i uczyła się we Francji. Gdy miała dziewięć lat, rodzina wróciła do Turcji, lecz Deniz wraz matką znów wyjechały do Francji – tym razem na zawsze. Studiowała literaturę i afrykanistykę, ale ostatecznie zdecydowała się na naukę w szkole filmowej La Femis. „Może zabrzmi to arogancko, lecz uważam, że tak jak ktoś rodzi się aktorem, tak ktoś rodzi się reżyserem. Poczułam niezwykle głęboko, że język filmu jest moim językiem” – powiedziała w jednym z wywiadów.

Beata Słama

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Patronat Honorowy Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Koordynatorka cyklu Elżbieta Krzemińska - Owczarz.


Patron współorganizujący Kino Sokół / Zakopane. Patroni medialni : Tygodnik Podhalański, Inforgram, portale internetowe Watra.pl, Zakopane dla Ciebie oraz Górski Dom Kultury

Następne seanse : 19 maja oraz 16 czerwca

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.