PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 16 czerwca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Kino, którego szukasz""Lobster" reż. Giorgos Lanthimos - 16 czerwca 2016, godz. 19:00 kino Sokół 1h 58'. Reżyseria: Yorgos Lanthimos, scenariusz: Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos, gatunek:Thriller Sci-Fi. Produkcja: Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, USA, Wielka Brytania.


Premiera:26 lutego 2016 (Polska) 15 maja 2015 (świat)

Nagrody:
Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) oraz 3 inne nagrody i 12 nominacji 

Świat bez miłości

Giorgos Lanthimos, to reżyser wymagający. Od nas, widzów, wymaga inteligencji, skupienia, myślenia i wyobraźni. Tworzy niemal laboratoryjne sytuacje i bacznie obserwuje wrzuconych w nią ludzi. Wnioski wyciągnąć musimy my. Tak było w przypadku filmów  „Kieł” i „Alpy”, tak jest w przypadku pierwszego anglojęzycznego filmu tego reżysera - „Lobster” (Homar – polski dystrybutor zdecydował się nie tłumaczyć tytułu). 

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości  -  mamy odciętą od cywilizacji grupę ludzi, funkcjonującą według ściśle określonych zasad, i okrutny świat na zewnątrz. Osoby samotne są wyrzutkami, kto straci partnera, musi zamieszkać w hotelu prowadzonym przez ekscentryczne małżeństwo. Jeśli dana osoba w określonym czasie nie znajdzie swojej drugiej połowy, zamienia się w zwierzę – w jakie, może wybrać sama.

Głównym bohaterem filmu jest opuszczony przez żonę David (grany przez Colina Farrella – nie do poznania!), który nie potrafi podporządkować się surowym regułom hotelu, chce kochać naprawdę, szuka miłości, lecz jego miłosna odyseja przypomina raczej tragifarsę, a nie melodramat. Lanthimos dekonstruuje takie pojęcia jak samotność, miłość, związek i każe nam spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Więcej nie napiszemy, nie chcemy bowiem psuć Wam, drodzy Widzowie, przyjemności, jaka płynie z odkrywania. Powiemy tylko, że to film przewrotny i zaskakujący, okrutny, śmieszny i tragiczny.

Tak pisze o reżyserze, a zarazem o jego dziełach, Tadeusz Sobolewski:

„Lanthimos uprawia antykino, które porusza widza w sposób paradoksalny. Jego filmy są jak granaty, które nie chcą wybuchnąć, nie dają w porę oczekiwanego katharsis. Jednak nie dają się też zapomnieć i eksplodują w nas po cichu, boleśnie”.
Giorgos Lanthimos filmem „Lobster” przebił się do głównego nurtu kina, jednak mimo że w w grają w nim gwiazdy (obok Farrella zobaczymy Rachel Weisz, Leę Seydoux, Johna C. Reilly’ego), nie jest to film „hollywoodzki”, który można łatwo zaklasyfikować. 
Jorgos Lantimos (ur. 1973 r.) studiował reżyserię filmową i telewizyjną w Hellenic Cinema and Television School Stavrakos w Atenach. Od 1995 reżyseruje filmy fabularne, sztuki teatralne, wideodance oraz reklamy. Brał udział w realizacji ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w Atenach.

„Lobster” jest piątym filmem Lanthimosa. Za jego scenariusz otrzymał ARTE International Award  oraz nagrodę na 42. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Film był nominowany do Złotej Palmy w Cannes (2015 r.), z festiwalu wyjechał z nagrodą jury.

Beata Słama

Spotykamy się ostatni raz przed wakacjami. Dziękuję Wszystkim Widzom za wierność i obecność. Następny seans we wrześniu.

Informacje dodatkowe:
Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Koordynatorka cyklu: Elżbieta Krzemińska - Owczarz. Patron współorganizujący: Kino Sokół Zakopane. Patroni medialni: Tygodnik Podhalański, Inforgram, portale internetowe Watra.pl, Zakopane dla Ciebie oraz Górski Dom Kultury. Wolontariuszka Julia Frys, Krystyna Pietracha. Następne seanse: następny we wrześniu.

Facebook: www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.