PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Wielcy Polacy pod Tatrami” cz. 2.

Czwartek, 20 kwietnia 2017 r.
Autor: Piotr Korczak

"Wielcy Polacy pod Tatrami” cz. 2.Był czas w historii Zakopanego wspaniały, kiedy to nasze miasto odwiedzali najważniejsi, wybitni przedstawiciele kultury, nauki i polityki z rodu Polaków. Był czas, że nie tylko pod Tatrami wypoczywali, ale tworzyli wielkie dzieła literackie, malarskie, muzyczne. Bywali w tatrzańskim kurorcie Sienkiewicz, Skłodowska-Curie, Witkacy, Szymanowski, Reymont, Piłsudski, Żeromski, Modrzejewska. Niektórzy „tylko” bywali na krótko, a inni osiedlali się w Zakopanem na lata bądź na stale – Witkiewicz, Tetmajer, Karłowicz, Kasprowicz, Makuszyński.


Był to czas wzajemnego oddziaływania - synergii – między przyjezdnymi a osiadłymi od pokoleń, czyli między ceprami a góralami. Z tego rodziły się wielkie idee, ponadczasowe dzieła i sąsiedzkie przyjaźnie. Zapraszam Państwa w ten czas przełomu XIX i XX wieku nie tyle dla wspominek, ile dla ponownego tworzenia zakopiańskiej atmosfery inspiracji i dyskusji, dla ponownego dbania o dobrą jakość życia. Nic tak nas nie ubogaca jak kawiarniane spotkania w dobrym towarzystwie wieczorową porą. Postaramy się, by dominowała anegdota i muzyka – jak w okresie świątecznym. A przy okazji można jeszcze zobaczyć wystawę PP. Zaniewskich poświęconą ś.p. Mietkowi Królowi-Łęgowskiemu, twórcy wspaniałej kolekcji sprzętu sportowego, poecie i mistrzowi kowalstwa artystycznego.

Taka okazja będzie w dniu 20 kwietnia (czwartek) 2017 roku o godzinie 18.00 w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku, ulica Nędzy-Kubińca 136. Wieczór ubogaci góralska kapela Obrochtów.
Wstęp wolny

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.