PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Wielcy Polacy pod Tatrami” cz. 2.

Czwartek, 20 kwietnia 2017 r.
Autor: Piotr Korczak

"Wielcy Polacy pod Tatrami” cz. 2.Był czas w historii Zakopanego wspaniały, kiedy to nasze miasto odwiedzali najważniejsi, wybitni przedstawiciele kultury, nauki i polityki z rodu Polaków. Był czas, że nie tylko pod Tatrami wypoczywali, ale tworzyli wielkie dzieła literackie, malarskie, muzyczne. Bywali w tatrzańskim kurorcie Sienkiewicz, Skłodowska-Curie, Witkacy, Szymanowski, Reymont, Piłsudski, Żeromski, Modrzejewska. Niektórzy „tylko” bywali na krótko, a inni osiedlali się w Zakopanem na lata bądź na stale – Witkiewicz, Tetmajer, Karłowicz, Kasprowicz, Makuszyński.


Był to czas wzajemnego oddziaływania - synergii – między przyjezdnymi a osiadłymi od pokoleń, czyli między ceprami a góralami. Z tego rodziły się wielkie idee, ponadczasowe dzieła i sąsiedzkie przyjaźnie. Zapraszam Państwa w ten czas przełomu XIX i XX wieku nie tyle dla wspominek, ile dla ponownego tworzenia zakopiańskiej atmosfery inspiracji i dyskusji, dla ponownego dbania o dobrą jakość życia. Nic tak nas nie ubogaca jak kawiarniane spotkania w dobrym towarzystwie wieczorową porą. Postaramy się, by dominowała anegdota i muzyka – jak w okresie świątecznym. A przy okazji można jeszcze zobaczyć wystawę PP. Zaniewskich poświęconą ś.p. Mietkowi Królowi-Łęgowskiemu, twórcy wspaniałej kolekcji sprzętu sportowego, poecie i mistrzowi kowalstwa artystycznego.

Taka okazja będzie w dniu 20 kwietnia (czwartek) 2017 roku o godzinie 18.00 w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku, ulica Nędzy-Kubińca 136. Wieczór ubogaci góralska kapela Obrochtów.
Wstęp wolny

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.