PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu”

12–13 maja 2017 r.
Autor: Adam Kitkowski

„Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu”Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu. Międzynarodowa konferencja w dniach 12-13 maja 2017 roku w Zakopanem. Niezwykle ciekawe wydarzenie pod Giewontem zapowiada się w dniach 12-13 maja 2017 roku. Z inicjatywy Towarzystwa Wiedzy Powszechnej – Oddział Regionalny w Bydgoszczy, biuro w Zakopanem, przy wsparciu Fundacji Książąt Lubomirskich odbędzie się międzynarodowa konferencja popularno-naukowa zatytułowana „Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu”. To wydarzenie jest kolejną odsłoną problematyki dotyczącej znamienitych rodów, które władały dobrami ziemskimi po obu stronach Tatr bądź bywały w tatrzańskich kurortach.


W kwietniu ubiegłego roku miała miejsce konferencja w Drużbakach Wyżnich na Spiszu, która dotyczyła Rodu Zamoyskich. Tym razem będzie okazja zapoznać się z dziejami Rodu Lubomirskich, którzy m. in. byli starostami na Spiszu i mieli siedzibę na zamku Lubowla, byli właścicielami zamku w Wiśniczu. Pierwszego dnia, tj. 12 maja (piątek) w budynku Dyrekcji TPN w Kuźnicach wykłady i prezentacje dotyczyć będą dziejów rodziny Lubomirskich, polowań na Podtatrzu i ochrony zwierząt w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wykłady i odczyty zapowiedzieli naukowcy i publicyści z Krakowa, Torunia, Zakopanego, Starej Lubowli, Kieżmarku. Natomiast drugiego dnia, 13 maja (sobota) w restauracji hotelu „Crocus” przy ulicy Chałubińskiego odbędzie się pokaz kulinarny trzech Szefów Kuchni z Zakopanego: Rafała Dorociuka reprezentującego Zespól Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Wł. hr. Zamoyskiego, Daniela Bzdyka, reprezentującego hotel „Crocus” i Sławomira Saguły, reprezentującego „Rezydencję Gubałówka”. Prezentacja kulinarna połączona będzie z prelekcjami o turystyce kulinarnej oraz zdrowej żywności produkowanej na Podhalu, Spiszu i Orawie.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: książę Jan Lubomirski-Lanckoroński i Fundacja Książąt Lubomirskich. Natomiast partnerami wydarzenia są: Tatrzański Park Narodowy, hotel „Crocus” w Zakopanem, Muzeum na zamku Lubovnia, a jego donatorami - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tatrzański Bank Spółdzielczy i Tatrzański Bar Mleczny.

Konferencji towarzyszyć będą dwa wydarzenia. Pierwszym będzie wycieczka na Spisz w dniu 12 maja b.r. o godzinie 15.00 (zapisy pod nr tel. 602 23 09 12 oraz w czasie trwania konferencji). W programie, m. in. Podoliniec, Stara Lubowla – specjalne zwiedzanie zamku. Drugim będzie wystawa fotograficzna Andrzeja Gibały „Kwiaty w Tatrach” – wernisaż 12 maja b.r. o godzinie 14.30 w Tatrzańskim Barze Mlecznym przy Rondzie Kuźnickim.
Organizatorem całości wydarzenia jest Towarzystwo Wiedzy Powszechnej – CDN, biuro w Zakopanem.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.


Zakopane, maj 2017 r.

Szanowni Państwo, turyści i mieszkańcy Podhala

Historia magistra vitae est (historia jest nauczycielką życia)

Od kilku lat środowisko społeczne, a także okazjonalnie samorządowe Podhala i Spisza z większą intensywnością pielęgnuje historię Polski w aspekcie narodowym i regionalnym. Wyrazem tej dbałości są  inicjatywy o walorach poznawczych, edukacyjnych i wychowawczych. Należą do nich, np.  coroczny konkurs historyczny dla młodzieży Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości (od 2008 roku), Rok Rodziny Zamoyskich na Podhalu w 2013 roku, a w roku bieżącym - wystawa Bronisław Piłsudski - niezwykły brat Marszałka, sympozjum Henryk Sienkiewicz - pisarz na każde czasy ? czy międzynarodowa konferencja Zamoyscy w Polsce i na Słowacji w Drużbakach Wyżnych na Spiszu. Do tych działań włączały się stowarzyszenia, np. Tatrzański Klub Niezależnych, Klub im. Wł. hr. Zamoyskiego, fundacje, np. Fundacja Kórnicka, Zamoyski Inštitút N.O., a także Tatrzański Park Narodowy,  Muzeum na zamku w Lubowli oraz władze samorządowe Podhala i Spisza.

Na szczególną uwagę, oprócz twórczej aktywności wielu artystów pod Tatrami czy dziejów podhalańskiego ruchu ludowego, zasługują barwne karty zapisane przez przedstawicieli rodu Zamoyskich i Lubomirskich, którzy żyli, działali, a często walczyli o dobro wspólne na całym Podtatrzu. Wymienić tu należy: Władysława hr. Zamoyskiego, właściciela dóbr zakopiańskich, który odzyskał narodowi – Morskie Oko, Augusta hr. Zamoyskiego, światowej sławy rzeźbiarza, Sebastiana Lubomirskiego, starostę spiskiego, który starał się o bezpieczeństwo południowej granicy I Rzeczypospolitej, z własnej inicjatywy odrestaurował zamek w Lubowli i utrzymywał na nim załogę wojskową, Stanisława Lubomirskiego, starostę spiskiego, który ufundował klasztor o.o. pijarów w Podolińcu, Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, starostę spiskiego, hetmana polnego koronnego i marszałka wielkiego koronnego, który w latach szwedzkiego „potopu” przechowywał w lubowelskim zamku polskie klejnoty koronacyjne, a zamek w Lubowli pozostał w tym czasie jedynym miejscem, w którym funkcjonowała polska władza - administracja królewska.

Mając na uwadze powyższe konstatacje, zamierzamy w dniach 12 - 13 maja 2017 roku zorganizować w Zakopanem międzynarodową konferencję poświęconą książęcemu rodowi Lubomirskich, herbu Szreniawa zatytułowaną Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu. Obejmie ona nie tylko zagadnienia historyczne, ale także tematy związane z turystyką kulinarną oraz zagadnienia ekologicznej żywności. Działalność militarna, polityczna czy gospodarcza rodu Lubomirskich w I Rzeczypospolitej jest stosunkowo znana i uznana. Natomiast aktywność wielu pokoleń tego rodu na polu kultury, szczególnie literatury barokowej, mecenatu architektury, sztuki kulinarnej oraz działalność dyplomatyczna na południowych kresach Polski i Górnych Węgrzech (dzisiejsza Słowacja) jest mało znana i pomijana. Wspomnieć warto choćby Michała Aleksandra Lubomirskiego, wojewodę krakowskiego, który objął mecenatem wydanie pierwszej, polskiej książki kulinarnej Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw czy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, pisarza i mecenasa sztuki, który sprowadził do przebudowy swoich rezydencji wybitnego architekta - Tylmana z Gameren.

Udział w konferencji w charakterze prelegentów zadeklarowali naukowcy i publicyści z Krakowa, Torunia, Starej Lubowli, Zakopanego oraz mistrzowie sztuki kulinarnej z Podhala, Spisza i Żywiecczyzny. Dwudniowe spotkanie pod Tatrami skierowane jest do restauratorów, hotelarzy, nauczycieli przedmiotów humanistycznych, nauczycieli przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii, uczniów szkół średnich i wyższych, samorządowców, publicystów, producentów żywności, a także społeczności pogranicza polsko – słowackiego oraz turystów przebywających w tym czasie pod Tatrami. Dzięki konferencji chcemy osiągnąć następujące cele:
- wielowymiarową analizę kultury Podhala, Spisza i Orawy z ujęciem unikalnych wartości zakątków pogranicza  (obronności, kuchni, religii, tradycji, sztuki),
- wzrost tożsamości regionalnej wśród odbiorców prelekcji i prezentacji przez utworzenie pomostu między przeszłością  a teraźniejszością,
- powstanie obszernego materiału empirycznego i badawczego – będącego cennym materiałem źródłowym na temat historii Podtatrza i pogranicza polsko – słowackiego.

Organizatorzy konferencji

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.