PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką na Górce

Niedziela, 14 maja 2017 r.
Autor: Maciej Stasiński

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką na GórceOjcowie Jezuici z Zakopiańskiej „Górki” zapraszają na kolejne Ignacjańskie Spotkanie ze Sztuką. 14 maja po mszy św. o godz. 18.00 u księży Jezuitów na Górce w Zakopanem spektakl p.t. "Tęsknota". Wystąpią cudowny muzyk z niesamowitymi tancerkami. Grupa baletowa „Etiuda” została założona w 2010 w Krakowie przez Katarzynę Stolarczyk-Skoczylas – pedagoga i choreografa. Młodzi tancerze mogą tutaj postawić swoje pierwsze kroki na scenie i rozpocząć prawdziwą edukację taneczną. Zajęcia nastawione są na technikę barre au sol, zawierają naukę tańca klasycznego i jazzowego.


Podczas spotkań tancerze ćwiczą nie tylko układy taneczne, ale także rozwijają samoświadomość ruchu i zdolność ekspresji i improwizacji. Oprócz udziału w konkursach choreograficznych (Dance World Cup, Talenty Małopolski, Międzynarodowy Festiwal Tańca w Wieliczce, Solowy Konkurs w Łebie itp.) Etiuda przygotowuje własne spektakle baletowe – „Anioły latają nisko” (2012), „Nieboskłon” (2013), „Urzekająca Panna Młoda” (2014), „Peregrino” (2015), "Schody do nieba" (2016) oraz bierze udział w wydarzeniach i pokazach organizowanych w Nowohuckim Centrum Kultury :m.in. Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie (Noc jazzu z udziałem Karen Edwards) jak i przez Uniwersytet Jagieloński "Święto Ogrodów" i wielu innych wydarzeniach Krakowa i Małopolski. Wystąpią Sara Gniecka, Joanna Kwiatkowska i Aleksandra Chyży

Ryszard Styła Zaczął grać na gitarze w wieku szesnastu lat. Jego idolami byli: Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jimmy Page i Deep Purple. Zadebiutował w 1972 roku jako gitarzysta formacji bluesowo-rockowych, m.in. System[1]. W 1976 wraz z grupą Stump pod kierunkiem Wojciecha Groborza zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Następnie współpracował z zespołem Jazz Live w którym grali uznani jazzmani: Jerzy Bezucha, Ryszard Kwaśniewski, Marian Pawlik i Stefan Sendecki.

Zasłynął dzięki niebanalnym i wszechstronnym kreacjom artystycznym. Był członkiem legendarnych grup wywodzących się z kręgu studenckiego – Wolna Grupa Bukowina i Wały Jagiellońskie. Grał w zespole jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band i w jazz-rockowej formacji Dżamble z której w 1980 trafił do grupy Laboratorium – współpracował z nią przez pięć lat. W kolejnych latach akompaniował piosenkarkom: Elżbiecie Adamiak, Maryli Rodowicz, Krystynie Prońko oraz piosenkarzom: Andrzejowi Zausze i Ryszardowi Rynkowskiemu. Brał udział w projektach Vitlolda Reka i Tomasza Stańki. Nagrywał i koncertował z grupami Basspace Witolda Szczurka i Brass Time Adama Kawończyka – z zespołem Kawończyka wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie zdobył nagrodę indywidualną. Od 1986 roku z powodzeniem prowadzi własny zespół Spectrum Session do którego zaprasza polskie i amerykańskie sławy jazzu i bluesa, takie jak: Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Władysław Sendecki, Andrzej Cudzich, Jorgos Skolias, Marek Bałata, Jacek Kochan, Robert Kubiszyn, Sławomir Berny, Leszek Szczerba, Jan Pilch, Krzysztof Ścierański, Piotr Wojtasik, Cezary Konrad, Kazimierz Jonkisz, Carlos Johnson, Billy Dickens, Ernie Adams, James Cammack, Steven Hooks, czy Derrick Jones.

Styła brał udział w licznych polskich festiwalach jazzowych, takich jak: Jazz nad Odrą, Solo, Duo, Trio, Jazz Jamboree, Zaduszki Jazzowe, Warsaw Summer Jazz Days, Era Jazzu, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, katowicki Festiwal Gitary Elektrycznej, Targi Kielce Jazz Festiwal (Muzyczne Listy do Milesa Davisa). Był również gościem wielu festiwali zagranicznych, jak: Zaduszki Jazzowe w Chicago, Międzynarodowe Festiwale Jazzowe w Hanowerze, Berlinie Zachodnim, Frankfurcie, Monachium, Bazylei, Zurychu, Wiedniu, Kijowie i Göteborgu.

Muzyk ma na koncie kilka płyt autorskich. W 1999 r. razem z córką Karoliną Styłą nagrał album pt. My Favorite Songs. Nagrana wspólnie z Jarosławem Śmietaną płyta Kind Of Life z 1998 roku została uznana za jedno z najlepszych dokonań w zakresie muzyki jazzowej. Autorskie dokonania Styły oscylują wokół estetyki fusion. Artysta wypracował na wskroś indywidualny styl własnej muzycznej wypowiedzi. Jednym z jego programów jest solowy recital gitarowy pt. Świat Gitarą Malowany, który zdradza fascynacje muzyką wszystkich kontynentów. Muzyk wiele lat spędził w Kanadzie i USA, gdzie również koncertował.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.