PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Od Chopina do Szymanowskiego

Środa, 4 października 2017 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont MNK

Od Chopina do SzymanowskiegoOd Chopina do Szymanowskiego. Warsztaty muzyczne. 4 października (środa), godz. 10.00, 11.15, 12.30. Edukatorzy Oddziału Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli poprowadzą zajęcia edukacyjne z muzyką na żywo w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.


W programie:  Mazurki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego

Wstęp wolny, rezerwacja mailowa: agiewont@mnk.pl

Fryderyk Chopin był dla Karola Szymanowskiego mistrzem formy, punktem odniesienia. Obydwaj inspirowali się kulturą tradycyjną i doprowadzili gatunek mazurka na  szczyt doskonałości.  Apoteoza polskości, dziennik duszy Chopina, który komponował je przez całe życie, od prostych miniatur, po rozbudowane, polifoniczne utwory. Chopin podróżując po kraju osłuchał się w polskich tańcach ludowych, które twórczo stylizował. Szymanowski przyznał, iż rozwój polskiej twórczości narodowej bez wpływu Chopina byłby niemożliwy.  Zakotwiczony w Zakopanem, czerpał z idiomu podhalańskiego. Inspirował się dorobkiem kompozytora w zakresie polifonii czy wariacyjności, różnych motywów tematycznych oraz dokonywał zmian m.in. na poziomie języka harmonicznego.

Podczas warsztatów z muzyką na żywo zestawione zostaną  Mazurki  op. 7 nr 1 i op. 30 nr 4 Fryderyka Chopina z Mazurkami op. 50 nr 1 i nr 2 Karola Szymanowskiego.

Wpływy kultury tradycyjnej w dziele romantyka zostaną przywołane również na przykładzie Nokturnu b- moll op. 9 nr 1, w którym słyszymy zarys pieśni Oj chmielu, chmielu, co wprowadzi nas do warsztatu śpiewu białego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.