PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Barbara Wachowicz „Łączmy serca!”

Sobota, 21 października 2017 r.
Autor: Maciej Stasiński

Barbara Wachowicz „Łączmy serca!”W Roku Tadeusza Kościuszki Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula ma zaszczyt zaprosić na opowieść Barbary Wachowicz „Łączmy serca!” o Zwycięzcy spod Racławic z udziałem Młodzieży Liceum im. Oswalda Balzera i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego. 21 października 2017 (sobota) o godzinie 16:00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji ul. Kasprusie 35 A.


Po spektaklu – promocja książki Barbary Wachowicz „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii” i piękne dedykacje Autorki.

„Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii” to barwna, świetnie udokumentowana opowieść o życiu, walce, zwycięstwach i goryczach klęski Naczelnika, o Jego miłościach, przyjaźniach i sławie.

ROK KOŚCIUSZKI 2017

„Wydźwignijmy Ojczyznę z niewoli, zasłużmy na wdzięczność Ojczyzny. Łączmy się najściślej, łączmy serca, ręce wszystkich Ziemi naszej mieszkańców. Narodowi i Ojczyźnie Waszą wierność winniście. Ona na Was woła o obronę”.

Odezwa Tadeusza Kościuszki  z dnia 24 marca 1794 roku
„Kościuszko! Ty ożywiłeś ducha męstwa w Polakach. Podźwignąłeś sławę Narodu, pokruszyłeś pęta niewolnicze. Wiek wiekom, pokolenia potomnym będą podawać Twą sławę.
Pierwej płynące bieg wstrzymają wody
Słońce i księżyc czarny kolor przyjmie
Pierwej się ogień zmieni w zimne lody
Niźli ustanie Twe KOŚCIUSZKO imię!”

Broszura do uzbrojonego Narodu
Roku Pańskiego, 1794

„Był to ostatni z dawnych rycerzy – był to pierwszy z obywateli Wschodniej Europy. Sztandar, wysoko podniesiony starego rycerstwa polskiego, szlachetność bez granic, serce czyste jak stal, dusza czuła. W dniu kiedy ten Człowiek Wiary stanął w szeregach polskich kosynierów Polska stała się narodem wielkim”

Jules Michelet, profesor Sorbony i Collège de France, 1851
 
„Od jednego człowieka tylko jedno życie wziąć można, a Tyś nam dał najcenniejszą i najczynniejszą część swojego i my teraz zbieramy owoce i udoskonalamy je. Każdy prawy Amerykanin kocha Cię i czci…”

Prezydent Stanów Zjednoczonych
Thomas Jefferson do Kościuszki, 1813

„Dano mi wszystko. Dla honoru i zaszczytu dano mi miano, które u nas dziecko gdy wymawiać słowa polskie zaczyna, wspomina je z czcią – dano mi nazwisko „Naczelnika”, imię które łzy wyciska, imię człowieka, który żyje zawsze, wielkie imię Kościuszki!”
Marszałek Józef Piłsudski, 1923

Barbara Wachowicz otrzymała: Order „Polonia Mater Nostra Est” – „Polska naszą Matką” –  „za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa”,  Nagrodę Św. Brata Alberta „Za wierność Polsce”, Medal Tadeusza Kościuszki przyznany przez Prezydenta Uniwersytetu Polskiego w Filadelfii, Medal „Zasłużona dla tradycji kościuszkowskiej” Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, a także medal Fundacji imienia Kościuszki w Krakowie „In memoriam Tadeusz Kościuszko” – za wybitne zasługi w dziele krzewienia pamięci Naczelnika. Otrzymała też tytuł Honorowego Przyjaciela Szkoły Polskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Chicago. Jest jedyną osobą, która    przemierzyła cały amerykański szlak walk Tadeusza Kościuszki, 20 tysięcy kilometrów od granicy kanadyjskiej po Charleston nad Atlantykiem. Dokonała wielu cennych odkryć.

Barbara Wachowicz prezentowała w Zakopanem wiele widowisk poświęconych Wielkim Polakom. Byli wśród nich: Jan Paweł II, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Tetmajer, Maria Skłodowska-Curie, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Sabała, Helena Marusarzówna.

„Pisarka losu polskiego” ze swymi serdecznymi, wspaniałymi przyjaciółmi zakopiańskimi.  

ROK KOŚCIUSZKI 2017
„Łączmy serca, łączmy ręce najściślej.
Narodowi i Ojczyźnie
waszą wierność winniście.
Ona was woła o obronę”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.