PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

65 lat „Skalnych” – 1952-2017

Sobota, 18 listopada 2017 r.
Autor: Izabella Majewska

65 lat „Skalnych” – 1952-2017W sobotę, 18 listopada o godzinie 18:00 w sali Kina Sokół przy ul. Orkana 2 w Zakopanem odbędzie się KONCERT JUBILEUSZOWY STUDENCKIEGO ZESPOŁU GÓRALSKIEGO „SKALNI”. Dodatkowo, 1 grudnia o godz. 19:00 w Klubie Akademickim „Arka” w Krakowie (Al. 29 Listopada 50) odbędzie się koncert towarzyszący Zespołu. Honorowy patronat nad obchodami Jubileuszu sprawuje JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady.


65 lat „Skalnych” – 1952-2017
W bieżącym roku przypada 65. rocznica działalności artystycznej Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Ten wyjątkowy zespół skupia młodzież akademicką różnych uczelni krakowskich. Łączy ich umiłowanie tradycji, kultury i sztuki góralskiej. Jubileusz jest okazją do spotkania dla kilku już pokoleń członków zespołu, którzy na przestrzeni wielu lat poprzez taniec, śpiew i muzykę góralską podtrzymują tradycję tej kultury. Przez wszystkie lata istnienia zespołu jego członkami byli i są studenci wyższych uczelni krakowskich pochodzący z Podhala, Orawy i Spisza oraz innych terenów Małopolski. Wielu z nich po ukończeniu studiów zajmuje się pracą organizacyjną i artystyczną w swoich rodzinnych stronach.

Studencki Zespół Góralski „Skalni” powstał w 1952 roku. U początków historii istniały kolejno grupy góralskie: przy Zespole Pieśni i Tańca „Krakus” AGH działająca od 1952 roku pod kierunkiem Jana Kuchty, kolejna przy Politechnice Krakowskiej jako Studencki Zespół Góralski pod kierownictwem Andrzeja Gąsienicy-Kotelnickiego, od 1959 roku działająca jako zespół międzyuczelniany. W latach 1964-1968 zespół ten nosił nazwę „Hyrni”. Od roku 1960 przy Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie został założony przez Eugeniusza Kusiora zespół „Holny”, od 1964 roku pod nazwą „Regle”. Działał on równolegle z zespołem „Hyrni”. Rozmowy na temat połączenia obu zespołów dały efekt i w 1968 roku powstał Zespół Góralski „Skalni”. Chociaż członkami zespołu są również studenci pochodzący spoza terenów górskich rozmiłowani w folklorze góralskim,  zespół niezmiennie przedstawia folklor Podhala w formie tradycyjnej. Repertuar prezentowanych programów odzwierciedla bogactwo tego regionu. Muzyka, tańce i śpiewy wyrastają z wielopokoleniowej tradycji mieszkańców Podhala i stanowią odrębną i oryginalną część kulturowego dziedzictwa Karpat.

Z KART HISTORII
Z okazji jubileuszu 60-lecia przygotowana została specjalna publikacja pt. "Hyrni. Z dziejów zespołów góralskich w uczelniach Krakowa", której autorami są Maria Jędrychowska, Józef Niewdana i Kazimierz Urbańczyk. Czytamy w niej: Pierwszą wzmiankę o studenckim zespole góralskim posiadamy z 1952 r. W Podhalańskiej Bursie przy ulicy Mikołajskiej 6, pochodzący z Podhala studenci AGH utworzyli pod przewodnictwem Jana Kuchty góralską grupę folklorystyczną w ramach  Zespołu Pieśni i Tańca AGH. Odnieśli [oni] sukces na Festiwalu Folklorystycznym Ziem Zachodnich w 1953 roku we Wrocławiu (…). W październiku 1953 r. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zaczyna studia Andrzej Gąsienica Kotelnicki. Już w pierwszym tygodniu października wokół Andrzeja zaczyna zbierać się grupka studentów-górali, by w drugim tygodniu wraz z koleżankami i kolegami z innych uczelni przystąpić do regularnych prób zespołu. Dziewczęta były z Akademii Medycznej, chłopcy z Politechniki, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego.

(…) Jesienią 1960 r.  liczna grupa  absolwentów Technikum Hodowlanego w Nawojowej, którzy rozpoczęli studia na WSR postanowiła  utworzyć Zespół Góralski. Głównym inicjatorem tej idei i pierwszym kierownikiem zespołu był Eugeniusz Kusior – student drugiego roku Wydziału Rolniczego (też absolwent Nawojowej). Zespół przyjął nazwę „HALNY” i dość szybko przygotował program, wzorowany na Szkolnym Zespole  z Technikum Hodowlanego w Nawojowej. Późną jesienią 1963 r. na przeglądzie folklorystycznym znów „HALNY” przegrał z HYRNYMI. Wtedy to zapadła decyzja, że trzeba wszystko zmienić, że należy skończyć z amatorszczyzną. Była to decyzja zespołu i władz WSR. Do współpracy zaproszeni zostali wybitni fachowcy: mgr Kazimierz Bogucki (choreografia) i jego żona mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka (muzyka i śpiew). Pod ich kierunkiem dość szybko Zespół przygotował nowy program prezentujący folklor górali tatrzańskich i przyjął nową nazwę „REGLE”. Kierownikiem Zespołu został Andrzej Pawłowski. Pierwszy, znaczący występ  w 1964 roku „REGLE” dały z okazji otwarcia „Jubileuszowego Gmachu” WSR – w ramach uroczystości 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednych z najwspanialszych Juwenaliów.

(…) Rok 1968 tak dla „REGLI” jak i dla „HYRNYCH” był niezwykle trudny. Członkowie zespołów kończą studia i wyjeżdżają z Krakowa. W „REGLACH” kierownikiem zespołu został wybrany Franciszek Soból. Do tego też doszły niespokojne czasy. Członkowie obu zespołów prowadzili więc liczne, bardzo przyjazne rozmowy na temat połączenia się. Rozmowy dały efekt i powstał Zespół Góralski „SKALNI”. Było to świetne posunięcie, które stało się fundamentem dla trwającej do dziś potęgi „SKALNYCH”. Była ona budowana już wspólnie przez całą studencką rodzinę góralską i  solidny oraz trwały mecenat Uczelni Rolniczej".

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia dla Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” w konkursach w latach 2013-2017

Rok 2013
I nagroda dla muzyki zespołu w 47. Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 30.06.2013 r.

Rok 2014
Special prize for female vocal group, festiwal „Akademicka Nitra 2014”, (Nitra, Słowacja) 5-11.07.2014 r.

Rok 2015
I miejsce grupy śpiewaczej dziewczyn, konkurs śpiewu „Sabałowe Bajania”, Bukowina Tatrzańska, 14.08.2015 r.
Wyróżnienie dla muzyki zespołu na XL Konkursie Muzyk Podhalańskich im. T. Skupnia, Nowy Targ, 4.10.2015 r.

Rok 2016
I miejsce – „Złoty Polaniarski Zbyrcok” dla grupy śpiewaczej dziewczyn w konkursie śpiewu, Przednówek w Polanach, Kościelisko, 8.05.2016 r.
III miejsce w kategorii muzyki w konkursie podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 9.08.2016 r.
„Złote Zbyrkadło” dla grupy śpiewaczej dziewczyn na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26.08.2016 r.
„Złote Zbyrkadło” - nagroda indywidualna dla Haliny Skupień na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26. 08.2016 r.
"Srebrna Ciupaga" w konkursie za program „Młocka-Hołdymas” na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26.08.2016 r.

Rok 2016
Grand Prix – dla grupy śpiewaczej dziewczyn w konkursie śpiewu na 51. Sabałowych Bajaniach, Bukowina Tatrzańska, 13.08.2017 r.
Wyróżnienie za muzykę Zespołu w 42. konkursie Muzyk Podhalańskich im. T. Skupnia, Nowy Targ, 8.10.2017 r.
Fotogaleria Zespołu: https://urk.edu.pl/index/site/3356/991

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.