Zakopane
Zaproszenia
Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką
Autor: Maciej Stasiński
Burmistrz Miasta Zakopane LESZEK DORULA i zakopiańscy Jezuici serdecznie zapraszają na marcowe wydarzenia, które odbędą się w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką. 29 marca 2018 Wielki Czwartek – „Ciemnica” – Uwięziona obecność Boga - przygotowana przez Magdę i Marcina Rząsów – Kustoszów Galerii Antoniego Rząsy.
Galeria Antoniego Rząsy została wybudowana przez samego Rząsę. Jest czynna nieprzerwanie od lipca 1976 roku. Po śmierci artysty w 1980 roku, prowadzi ją syn, Marcin Rząsa. W 1990 powołana została Fundacja im. Antoniego Rząsy.
Antoni Rząsa urodził się na południowym wschodzie Polski, w miejscu mieszających się wpływów prawosławia i katolicyzmu, na granicy kultur Wschodu i Zachodu. Edukację artystyczną zawdzięczał przede wszystkim Antoniemu Kenarowi.
Pozostając wiernym swojej wrażliwości ukształtowanej przez kulturę pogranicza, stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. W jego twórczości dopatrzyć się można zarówno elementów sztuki romańskiej, sztuki wczesnego renesansu, jak również polskiej sztuki ludowej oraz inspiracji prawosławnymi ikonami.
Był artystą-samotnikiem, bardzo niechętnie decydował się na organizowanie wystaw.
Nie lubił rozstawać się ze swoimi pracami. Dzięki temu powstała w Zakopanem Galeria, posiadająca w swoich zbiorach znaczącą część dorobku Antoniego Rząsy.
Info za http://culture.pl/pl/miejsce/galeria-antoniego-rzasy-w-zakopanem
- Bransoletka "Moon"
Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
45 zł - Poduszka brązowa
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
100 zł - Grafika Folk w ramce III
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł