PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Rycerski Dzień Dziecka w Zakopanem

Piątek, 1 czerwca 2018 r.
Autor: Agata Pacelt-Mikler UMZ

Rycerski Dzień Dziecka w Zakopanem1 czerwca 2018. Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego / Plac Niepodległości. Rok 2018 jest dla Polski i Zakopanego rokiem wyjątkowym, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na obchody najważniejszego dziecięcego święta iście po rycersku!


PROGRAM – MUSZLA KONCERTOWA W PARKU MIEJSKIM*

10.00 - Otwarcie Rycerskiego Dnia Dziecka oraz występ inauguracyjny dzieci z Przedszkola nr 3

10.15 - Pokaz tańca ludowego „kujawiak” w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 7

10.30 - Występ niepodległościowy w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4

10.45 – Krótka historia rycerstwa oraz przybliżenie etosu

11.00 – Bajka „Żółta ciżemka” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek

11.45 – Pokaz tańców dworskich w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego BELRIGUARDO

12.15 -  Pokaz taneczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 9

12.30 – Wręczenie nagród za udział w projekcie „Cool-turalny Człowiek” oraz rozstrzygnięcie konkursu na Dziecięcy Plakat 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

13.15 – Uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie Ogólnopolskiej Karty Seniora

13.25 -  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Wszyscy Razem

14.00  – Występ taneczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9

14.20 - Pokaz tańców dworskich w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego BELRIGUARDO

14.50 – Ogłoszenie wyników Gry Miejskiej organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta

15.00 – Występ muzyczny Młodzieżowej Rady Miasta

DODATKOWO:

Pokazy łucznicze:  godz. 10.30; 12.15; 13.30

Walki rycerskie:  godz. 11.00; 12.30; 14.00

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

12.30 - Gimnastyka w wykonaniu członków Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku 

13.00 – Występ zespołu Akro dance

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie


Rok 2018 jest dla Polski i Zakopanego rokiem wyjątkowym, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na obchody najważniejszego dziecięcego święta iście po rycersku! Honor, odwaga, prawość, lojalność, sprawność fizyczna to cechy charakteryzujące bohaterów, którzy o polską wolność walczyli na przestrzeni lat naszej burzliwej historii. Żyjąc w czasach pokoju i dobrobytu czasem zapominamy

o podstawowych wartościach, które powinny cechować każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Staropolskie powiedzenie czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci jest wiecznie aktualne, dlatego chcielibyśmy zaprosić wszystkie dzieci oraz całe rodziny na spotkanie ze współczesnymi Rycerzami i wspólnego świętowania Rycerskiego Dnia Dziecka w Zakopanem. Obiecujemy niezapomniane przeżycia i atrakcje! 

PRAWDZIWA WIOSKA RYCERSKA 

Patronat nad imprezą objęło Bractwo Rycerskie Św. Jadwigi Królowej Polski z Nowego Targu, dzięki któremu w dniu święta wszystkich dzieci zakopiański Park Miejski zamieni się w prawdziwą wioskę rycerską. Wizyta we wiosce pozwoli nam przenieść się w odległe czasy, gdy to na ziemiach polskich rządzili królowie i książęta, a rycerze – dla których honor był wartością nadrzędną – walczyli z wrogami, spotykali się na turniejach, stawali w obronie honoru i czci pięknych dam, a wieczorami na dworach uczestniczyli w hucznych balach i wystawnych ucztach. Zwiedzając obozowisko rycerskie zobaczyć będzie można prawdziwe namioty i rycerskie uzbrojenie. Będzie to również niepowtarzalna okazja, aby posłuchać opowieści o historii rycerstwa, zapoznać się z elementami zbroi oraz rodzajami używanej broni. 

POKAZY WALK RYCERSKICH I TAŃCÓW DWORSKICH 

Podczas Rycerskiego Dnia Dziecka nie mogłoby zabraknąć pokazów widowiskowych walk rycerskich czy średniowiecznych tańców dworskich. Zespół Tańca Dawnego BELRIGUARDO wykona dla nas i opowie o takich tańcach jak Piva, Amoroso, Vasa Danza czy Belriguardo. 

WARSZTATY ŁUCZNICZE 

Dla najodważniejszych przygotowane będzie stanowisko łucznicze na którym najpierw odbędą się profesjonalne pokazy łucznicze, a później próby strzału dla chętnych dzieci. 

WARSZTATY GARNCARSKIE I MENNICA 

Na każdego chętnego czekać będzie również mnóstwo dodatkowych atrakcji m.in. stoisko garncarskie na którym dzieci będą mogły wykonać wymyślone przez siebie naczynie oraz mennica z możliwością samodzielnego wybicia lokalnej monety z wizerunkiem jednego z okolicznych zamków. 

ZABAWY SPRAWNOŚCIOWE 

Przez cały dzień odbywać się będą zabawy sprawnościowe takie jak: przeciąganie liny, bieg w strzemiączku, rzut wiklinową obręczą do celu oraz rycerska ciuciubabka. 

Dla szukających odmiany, współczesnych małych rycerzy, ratownicy TOPR przygotują profesjonalną ściankę wspinaczkową, a Szkoła Mistrzostwa Sportowego zorganizuje stanowiska strzelnicze z pneumatyczną bronią do strzelania z krótkiego bojowego karabinku sportowego typu KBKS. 

STREFA EDUKACYJNA 

Podczas Rycerskiego Dnia Dziecka nie zabraknie także strefy edukacyjnej, w której główną rolę odgrywać będzie stoisko Biblioteki Miejskiej. Najmłodsi będą mogli zrelaksować się podczas zajęć plastycznych malując kolorowanki w formacie 3D, warsztatów robienia zakładek do książek oraz słuchania niezwykłych „Legend Rycerskich”, „Najpiękniejszych Baśni, Bajek, Legend” oraz „Baśni Polskich” czytanych przez członków Podhalańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzie także możliwość wykonania zdjęć z elementami stroju księżniczki i rycerza.  Na stoisku nie zabraknie konkursów literackich z nagrodami, gier planszowych i wspólnego malowania kartonowych zamków rycerskich.  

W strefie edukacyjnej dzielni Rycerze z Zakopiańskiej Policji, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa każdego dnia, przygotują dla najmłodszych stoisko edukacyjne z atrakcyjnymi konkursami, najmłodsi będą mogli też obejrzeć współczesne rumaki przyprowadzone przez Policjantów. Na stoisku edukacyjnym zakopiańskiego SANEPID-u dzieci i młodzież będą mogły zapoznać się z działaniem smokerlyzera, alkogogli oraz narkogogli, nie zabraknie także zagadek dotyczących zdrowia i zabaw edukacyjnych dla dzieci. 

 Zachęcamy dzieci, aby zabrały ze sobą swoich dziadków, gdyż w strefie edukacyjnej swoje stoisko mieć będzie również Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia, na którym wydawane będą Ogólnopolskie Karty Seniora. Karty przeznaczone są dla osób powyżej 60 roku życia i będzie można je otrzymać tuż po uroczystym podpisaniu porozumienia w sprawie wprowadzenia w Gminie Miasto Zakopane OKS.  

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI 

STREFA RELAKSU  

Na Placu Niepodległości zorganizowana będzie strefa relaksu dla rodziców oraz strefa animacji dla najmłodszych. Rodziców zaprosimy do spokojnego odpoczynku na leżakach i skorzystania z oferty pysznego jedzenia serwowanego przez iście tatrzański foodtruck (opcja dodatkowo płatna). Najmłodsi będą mogli skorzystać z darmowych lodów i waty cukrowej, a pragnienie ugasić najlepszą zakopiańską wodą udostępnioną w profesjonalnym wodopoju spółki SEWiK. 

PIPI ANIMACJA 

Dzieci w tym czasie będą miały czas wypełniony przez bogaty program przygotowany przez PIPI ANIMACJA ZAKOPANE, którego tematem przewodnim będzie 100-lecie odzyskania Niepodległości. W programie między innymi tematyczne gry i zabawy plastyczne, układanie historycznych puzzli, robienie balonowych mieczy, budowanie twierdz z wielkich plastikowych klocków, malowanie twarzy, pokaz wielkich baniek mydlanych oraz mnóstwo innych atrakcji. 

MOBILNE STUDIO RADIA KRAKÓW 

Na Placu Niepodległości dla wszystkich małych (i dużych) dzieci Radio Kraków przygotuje  specjalne atrakcje. Od godz. 9.00 do 16.00  przy mobilnym studiu Radia Kraków czynny będzie radiowy plac zabaw, na którym będzie można zagrać w niezapomniane gry podwórkowe - kapsle, klasy, koszyki czy zośkę. Będą też hula-hopy, kolorowanki dla najmłodszych, słodkie upominki i konkursy, w których wygrać będzie można m.in. znakomite wydawnictwa płytowe dla dzieci Radia Kraków. 

POKAZY CYRKOWE I GIMNASTYCZNE 

Młodzieżowy Zespół Akro Dance zorganizuje pokazy cyrkowe, po których dla chętnych dzieci odbędą się specjalne warsztaty zręcznościowe. Członkowie Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku natomiast wystąpią przed szeroką publicznością z wyjątkowym pokazem gimnastycznym. 

MOBILNY PUNKT KRWIODAWSTWA 

Wszystkich dorosłych Rycerzy oraz Damy dobrego serca serdecznie zapraszamy do Mobilnego Punktu Krwiodawstwa, w którym będzie można honorowo oddać krew na rzecz osób potrzebujących. Autobus Krwiodawstwa ustawiony będzie przy płycie Placu Niepodległości. 

POKAZY KINOWE 

W tym roku naszym partnerem zostało Kino Miejsce, w którym odbędą się warsztaty medialne „Zanim powstało kino – tworzymy proste zabawki optyczne” oraz pokaz kultowego filmu DZIECI Z BULLERBYN. W kinie Sokół z kolei będzie można zobaczyć tego dnia piękną opowieść filmową o niezwykłej przyjaźni chłopca i psa  pt. „Bela i Sebastian”. 

Zabawie jak zawsze towarzyszyć będzie bogaty program sceniczny na zakończenie którego obejrzymy niezwykły koncert muzyczny w wykonaniu Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzieżowa Rada Miasta zorganizuje także grę miejska dla uczniów zakopiańskich szkół (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia).

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 

KINO MIEJSCE 

WARSZATY MEDIALNE  ZANIM POWSTAŁO KINO – TWORZYMY PROSTE ZABAWKI OPTYCZNE 

godz. 14:00 – 16:00 

Udział w zajęciach ma na celu profesjonalne wprowadzenie dzieci w świat mediów wizualnych. Uczniowie nauczą się rozpoznawać podstawowe media, poznają korzyści i zagrożenia wynikające z korzystania z najnowszych technologii, dowiedzą się, w jaki sposób reklamy manipulują odbiorcą. 

Zapraszamy na wędrówkę po tajemniczym świecie kina. 

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat 

Liczba miejsc ograniczona - 30 

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy

telefonicznie 500 151 907 

mailowo kinomiejsce@zck.com.pl 
lub osobiście w Kinie Miejsce ul. Orkana 2, 34- 500 Zakopane (budynek „Sokoła” wejście od strony stadionu) 

Wstęp wolny 

POKAZ FILMU 

DZIECI Z BULLERBYN, reż. Lasse Hallström / Szwecja 1986 / 91 min 

godz. 16:30 

Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. 

Pokaz filmu dla dzieci w wieku 6+  

Wstęp wolny  

 

KINO SOKÓŁ 

POKAZ FILMU 

godz. 15. 30 

„BELA I SEBASTIAN” 

bilety w promocyjnej cenie 12 zł. Bilety będą też do wygrania podczas trwania całej imprezy.  

GRA MIEJSKA  

Godz. 10.00 przed Urzędem Miasta Zakopane 

gra miejska organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Zakopane dla uczniów klas gimnazjalnych i szkół średnich. Każda szkoła wystawia drużynę 5-osobową. Gra rozpocznie się 1 czerwca o godz. 10.00 przez Urzędem Miasta Zakopane i zakończy w Parku Miejskim po odnalezieniu 7 punktów i zrealizowaniu wyznaczonych zadań. 

Szczegółowych informacji udziela: Agata Pacelt-Mikler media@zakopane.eu 

Na wszystkich czeka niezliczona moc atrakcji! Spotkajmy się 1 czerwca
w Parku Miejskim, czekamy na Was od 10.00!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.