PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Spotkanie o Romanie Kordysie

Środa, 12 września 2018 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Spotkanie o Romanie Kordysie12 września 2018, godz. 18.00. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego ul. Krupówki 10 Zakopane. Bohaterem kolejnego wieczoru o górach w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego będzie znany lwowski taternik, narciarz i redaktor „Taternika” – Roman Kordys. Spotkanie odbędzie się 12 września o godzinie 18.00. Poprowadzi je Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Cofniemy się w nim do początków XX wieku i korzeni polskiego narciarstwa.


Gdy taternictwo i narciarstwo we Lwowie okrzepło i zaczęło coraz śmielej zaglądać w okoliczne góry, a potem w masywy Czarnohory, Gorganów, Bieszczadów, pojawił się on: Roman Kordys, „Romeczek”. Wysoki dryblas o nieco zawiesistym i przyciężkawym spojrzeniu. Indywidualista, za to z wybitnymi wynikami. Prawnik. Dziennikarz, wybitny taternik i alpinista. Wspinał się w Tatrach, Alpach i Dolomitach i marzyły mu się himalajskie olbrzymy, gdyż słusznie uważał, że polskie taternictwo ma szansę i obowiązek, by włączyć się do rywalizacji o zdobycie najwyższych szczytów globu. Historyk polskiego narciarstwa.
 
Kordys to wreszcie działacz turystyczny i narciarski, jeden z założycieli Karpackiego Towarzystwa Narciarzy. Redaktor „Taternika” i autor wielu fachowych artykułów na temat narciarstwa i taternictwa. Człowiek, który odegrał ważną rolę w rozwoju eksploracji polskich gór. Wysoki drągal z KTN-u dobrze zapisał się w dziejach polskich gór. Napisano o nim, że poświęcił górom najlepsze siły swojego życia. Całą młodość. Roman Kordys urodził się 23 lutego 1886 r. we Lwowie. Długa jest bardzo lista jego górskich przejść i sukcesów. Wcześnie bowiem rozpoczął swoją przygodę z wysokimi górami, miał talent do wspinaczki i szybko odnosił pierwsze sukcesy. Wspólnie z Zygmuntem Klemensiewiczem – jednym ze swoich ulubionych, obok Jerzego Maślanki - górskich kompanów, dokonał w 1905 r. pierwszego przejścia grani Kościelców. To był sygnał, świadczący jak światełko w przysłowiowym tunelu o tym, że powoli taternicy. Wspinał się także w Tatrach.
 
Góry były jednym z najważniejszych elementów jego życia, pisał: - Góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności. Gdzie indziej dodał: - Niezapomnianych wrażeń krocie dały nam góry. Dały nam czarodziejski przepych swej niezrównanej piękności, spokój i powagę szczytów, dzikość i śmiałość fantastycznych grani, bajeczne bogactwo barw i światła, pozaziemski czar księżycowych nocy. W górach znaleźliśmy szczytną rozkosz walki i niepokojów, dziwny urok grozy i niebezpieczeństw, czar sięgania w niemożliwość, wspaniałą radość zwycięstwa.(...) Toteż święte są dla nas góry, a wielkie są dni wśród nich spędzone. Głównym motywem przewodnim spotkania będą teksty górskie Kordysa: „Przez siedm gór i siedm dolin na nartach”, dotyczący wycieczki narciarskiej na Doboszankę w Gorganach (18-21 lutego 1906 roku) i tekst „Jak odkryliśmy Sławsko?”, z częściowo odbytej nocą wycieczki na nartach na Wysoki Wierch i Zielony Wierch z 9-10 marca 1907 roku. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!
Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.