PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

26. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Piątek, 14 września 2018 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

26. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA26. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – Zakopane jako pracownia. Pracownia jako miasto. Spacer performatywny. 14 września godz. 12.00. Zbiórka: Galeria Władysława Hasiora. Czas trwania: 1,5 h. Muzeum Tatrzańskie, jako partner wydarzenia, zaprasza serdecznie do udziału w 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku organizowanych pod hasłem: Niepodległa dla wszystkich.


W ramach wydarzenia zapraszamy serdecznie do udziału w spacerze performatywnym śladami zakopiańskich pracowni artystycznych, który poprowadzi Anna Batko.
 
Pracownia zanurzona w pejzażu miasta i miejska tkanka przeżywana jako miejsce intymnej pracy, ale też rodzaj specyficznego, zaprojektowanego z pewną dozą nonszalancji, tworu. Narcystycznego autoportretu. Zakopane było miejscem pracy wielu artystów. Nie tylko malarzy i rzeźbiarzy, ale też pisarzy i poetów. Legenda utopijnej kolonii artystycznej niejednokrotnie zresztą odbija się tu czkawką. W Zakopanem działały nie tylko zamknięte kluby wzajemnej adoracji i cyganeryjne dziuple, ale też szereg różnego rodzaju domów pracy twórczej i bardziej egalitarnych pracowni. Takich jak Galeria Pegaz, która w latach 60’ zainaugurowała w Zakopanem program artystycznych rezydencji, który poza noclegiem i miską zup czy prowadzona przez Brzozowskich Galeria Wichura będąca artystycznym i towarzyskim tyglem zbierającą śmietankę podhalańskiej bohemy. Podczas spaceru odwiedzimy m.in. willę Borek – gdzie mieściły się mieszkania artystów i nauczycieli związanych z Liceum Kenara, Galerię Hasiora, pracownię Teodora Axentowicza, którą artysta zaprojektował wespół z Witkiewiczem i którą Henryk Burzec przejął by kiedyś w zaawansowanym procesie twórczym nadrzeźbić jej wnętrze. Cmentarz na Pęksowym Brzysku, który od lat działa jako pole plastycznych ćwiczeń uczniów Kenara i wreszcie Krupówki, niedocenioną wylęgarnię samorodnej sztuki ludowej, coraz bardziej ocierającą się o wątki pop.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.