PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

WIECZÓR W CZERWONYM DWORZE

Poniedziałek, 1 października 2018 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

WIECZÓR W CZERWONYM DWORZEBurmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na „Wieczór w Czerwonym Dworze”. W poniedziałek 1 października o godz. 18.00 w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 usłyszymy wykład pt. „Czerwony Dwór dawniej i dziś” poświęcony ponad stuletniej historii zabytkowej zakopiańskiej willi. O historii tego miejsca będzie opowiadał człowiek, który o Czerwonym Dworze wie wszystko. Dr Zbigniew Moździerz to konserwator zabytków architektury i pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego, będący autorem i współautorem szeregu projektów konserwatorskich dotyczących modernizacji zabytków na Podtatrzu, m.in. remontu Czerwonego Dworu.


Jedna z najpiękniejszych willi w stylu zakopiańskim została wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja. Mieszkali tu m.in. Artur Rubinstein, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski i Rafał Malczewski. Po II wojnie światowej urządzono tu przedszkole, które w 1954 roku otrzymało imię Karola Szymanowskiego.
 
16 sierpnia 2018 roku Czerwony Dwór został uroczyście otwarty po generalnym remoncie i od tego momentu pełni rolę Centrum Kultury Rodzimej.
 
Ta piękna willa nierozerwalnie związana z historią naszego miasta ponownie tętni życiem i zaprasza do swojej siedziby zarówno Zakopiańczyków, jak i turystów. W willi odbywają się wystawy, warsztaty i spotkania autorskie, a także wspomniane „Wieczory w Czerwonym Dworze” w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca. Spotkania te mają na celu przypomnienie historii Zakopanego, a także znamienitych postaci Zakopiańczyków oraz osób związanych z naszym miastem i Podhalem.
 
Kinga Dyndowicz, Zakopiańskie Centrum Kultury 27.09.2018
Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.