PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Przedwiośnie" i "Od-nowa"

Piątek, 1 lutego 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury/Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

"Przedwiośnie" i "Od-nowa"Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zapraszają na dwie wystawy "Przedwiośnie" i "Od-nowa"- prezentacje osobowości twórczych - młodych artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie i w Gdańsku. Wernisaż 1 lutego, piątek, o godz. 17:00.


Sala A
„PRZEDWIOŚNIE”
Edyta Hul, Jacek Hoły
Malarstwo, grafika, instalacja
NATURA-SZTUKA
SZTUKA-NATURA
 
Przedwiośnie to czas pomiędzy zimą a wiosną, czas nadziei, oczekiwania na rozkwit, czas budzenia się i pierwszych symptomów, którymi Natura oznajmia nam swoją potęgę.
 
Tematyka relacji pomiędzy Naturą a Sztuką rozważana na „zakopiańskim gruncie” znalazła swój szczególny wyraz w sztuce polskiej ostatnich wieków. Współczesne przemiany kulturowe i cywilizacyjne stawiają coraz częściej przed współczesną sztuką wyzwanie zdefiniowania zagrożenia naszego habitatu. Społeczna i kulturowa waga tych problemów skłoniła nas do zainicjowania cyklu prezentacji artystycznych, określonych tytułem „Przedwiośnie”, które nie będą bierną narracją, ale podejmą różne aspekty tego zagadnienia.
 
Obecna ekspozycja dwojga artystów – Edyty Hul i Jacka Hoły, jest prezentacją działań artystycznych, które zwiastują nadchodzącą, coraz poważniejszą tendencję pokolenia otwartego, wolnego, poszukującego swojego języka wyrazu i swojej mitologii.
 
Edyta Hul jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Bierze aktywny udział w krajowych międzynarodowych wystawach, konkursach, plenerach i działaniach artystycznych. Jej dorobek twórczy obfituje w liczne realizacje malarskie (sztalugowe i ścienne), graficzne i ilustratorskie oraz z zakresu tkaniny artystycznej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jak sama wyznaje w swoim credo: „(…) Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualna i emocjonalne związane ze światem przyrody.”
 
Jacek Hoły jest absolwentem Wydziału Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego aktywność artystyczna nie ogranicza się do realizacji stricte graficznych, o złożonej i bogatej tkance, które wielokrotnie wyróżniano i nagradzano, ale również uczestniczy w wystawach malarskich i działaniach artystycznych z obszaru fotografii i nowych mediów oraz street artu w kraju i za granicą.
 
Pomimo istotnych różnic formalnych, koncepcja kuratorska wyłania szereg cech wspólnych, które powodują, że ekspozycja posiada spójny i nośny przekaz intelektualny i estetyczny. Cechami ekspozycji jest inspiracja Naturą, świadome odrzucenie doktryn kreacjonizmu, ewolucji czy antropogenezy, na rzecz własnego języka doznań i emocji. Środki wypowiedzi obojga artystów mają charakter „organiczny”, są bezpośrednie, wynikają z gestu, są nośnikiem emocji bliskiej pierwotnej fascynacji, bez filtra teorii widzenia i cyfrowego kagańca technologicznego. Niezwykła u młodych twórców czystość intencji w symbiotycznym rozumieniu relacji Natura-Kultura. Poszukiwania zmierzające w kierunku abstrakcji, geometrii czy ekspresji jest poszerzeniem pola widzenia wokół epicentrum, jakim jest osobiste doznanie Natury, lecz ujawnia również skalę możliwości twórczych i symptomy krystalizacji postawy i stylu negującego priorytet „antropocenu”. Ta ekspozycja poza wieloma aspektami posiada również istotne przesłanie dla przyszłych adeptów sztuki: o drodze, wyborze, determinacji i fascynacji, która pozwala odrzucić antyczną myśl Arystotelesa i Seneki o naśladowaniu natury, wyjść z bezpiecznego nurtu mainstreamowej ekoprodukcji artystycznej, z dystansem potraktować przeszłe kierunki postmodernizmu i pamiętając o odwadze tych, którzy od Moneta aż po Christo zwrócili się ku Naturze, zasiać pierwsze ziarno na swojej planecie i stając przed bielą przyszłego obrazu, zacząć pisać od nowa swoją Księgę Genesis.
 
Lidia Rosińska-Podleśny
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem
Sala B
„OD-NOWA”
Kamila Zielińska, Cezary Michno
Konserwacja – malarstwo, rzeźba
 
Ekspozycja w Sali B prezentuje działania i prace badawcze w dziedzinie konserwacji zabytkowych obiektów, podjętych przez młodą absolwentkę Wydziału Konserwacji Malarstwa w Krakowie – Kamilę Zielińską oraz absolwenta Wydziału Konserwacji Rzeźby w Warszawie – Cezarego Michno.
Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.