PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Zespół gitarowy ze Szwajcarii w Zakopanem

Sobota, 16 lutego 2019 r.
Autor: Adam Kitkowski

Zespół gitarowy ze Szwajcarii w ZakopanemPo raz pierwszy w Polsce wystąpi młodzieżowy zespól gitarowy ze Szwajcarii (Zurich Youth Guitar Ensemble). Formacja gitary klasycznej wystąpi w dniu 16 lutego o godzinie 13.00 w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem, ulica Kościeliska 35. Dyrektorem artystycznym zespołu jest znany w Szwajcarii gitarzysta Jens Stibal. W koncercie usłyszymy klasyczne utwory na gitarę, np. George’a Bizeta, Astora Piazzoli, Rolanda Dyensa, a także utwory muzyki rozrywkowej, np. George’a Gershwina. Koncert gitarowy odbędzie się w plastycznym anturażu, a mianowicie w szkolnej galerii swoje prace rzeźbiarskie pokaże Barbara Falender. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a partnerem Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenera. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


Zespół istnieje od 2007 roku.członkami gitarowej formacji są uczniowie  szkoły muzycznej MKZ – Konserwatorium w Zurychu. Zespół umożliwia studentom gitary klasycznej granie i koncertowanie na bardzo wysokim poziomie. Ponadto stanowi część programu dla uzdolnionych studentów w MKZ (Musikschule Konservatorium Zürich). W obecnie koncertującym  zespole jest dziesięcioro młodych gitarzystów z Zurychu, Thurgau, Bazylei, Lucerny i Argowii. Wielu z nich jest laureatami  prestiżowych konkursów muzycznych. Od 2009 do 2017 roku zespół koncertował w Holandii, Niemczech, Hiszpanii. W 2010 nakładem  ukazała się płyta zespołu zatytułowana “Together” z utworami Bacha, Piazzolli, Gershwina i Debussy’ego. Dzień wcześniej, tj. 15 lutego b.r. zespół gitarowy wystąpi w Wadowicach.
 
Jens Stibal – dyrektor artystyczny
 
Jens Stibal rozpoczął grę na gitarze w wieku 7 lat. Będąc młodym uczniem zdobywał nagrody  na różnych konkursach muzyki młodzieżowej. W wieku 18 lat, został przyjęty do klasy gitary Oscara Ghilii w Bazylei, gdzie studiował od 1987 do 1991 roku. Uzyskał uzyskał dyplom nauczyciela. Następnie otrzymał roczne stypendium, co pozwoliło mu kontynuować studia u znanego na całym świecie południowoamerykańskiego wirtuoza gitary Alvaro Pierri na Uniwersytecie McGill w Montrealu.
 
W 1990 roku Jens Stibal zdobył pierwszą nagrodę na europejskim konkursie muzycznym "Quinto Concurso Europea Musicale di Moncalieri" we Włoszech. W 1993 r. został laureatem "Bourses des jeunes interrètes" (stypendium dla młodych Artystów) w Lozannie. Pod koniec 1994 roku wygrał międzynarodowy konkurs muzyczny "Nicola Fago" w Taranto (Włochy). W kwietniu 1995 r. otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie gitarowym   w Plowdiw (Bułgaria).
 
Jako solista i kameralista Jens Stibal koncertował w Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech, Francji, Anglii, Rosji (m.in. jako solista "concierto de Aranjuez" z orkiestrą symfoniczną z Wołgogradu), Nikaragui, Bułgarii, Chile.
Jens Stibal występował także jako solista szwajcarskiego radia DRS 2 i Radio Suisse Romande. Wśród jego partnerów kameralistycznych znajdują się Frauke Leopold (flecista niemieckiej orkiestry symfonicznej z Berlina), Irène Friedli (mezzosopran z opery w Zurychu), były prezenter szwajcarskiej telewizji i aktor Peter Richner, flecistka Katharina Stibal, gitarzysta Andreas von Wangenheim, profesor Andreas Müller - Pering i skrzypek Oliver Kipp. W 2011 roku wydana została przez brytyjską wytwórnię GUILD solowa płyta Stibala pod tytułem "The musical colors of the guitar" z głównie południowoamerykańską, hiszpańską i rosyjską muzyką.
 
Jens Stibal wykłada w Musikschule Konservatorium Zürich,a także za granicą (w Rosji, Nikaragui), a także regularnie prowadzi zajęcia w szkołach letnich wspólnie z Andreasem von Wangenheimem. Jest także członkiem komitetu promocyjnego ds. Uzdolnień MKZ Zürich oraz stałym członkiem komisji konkursowych.
Zobacz w naszym sklepie:
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.