PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

22. Przegląd Filmów o Sztuce

10–14 kwietnia 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

22. Przegląd Filmów o SztuceLegendarny festiwal filmowy, obecny już od lat, otwiera sale kinowe wraz ze swoją tegoroczną 22. edycją. Tematyka wydarzenia, unikalna na skalę krajową, przybliża nam szeroko rozumiane kino związane ze sztuką. Z Przeglądem powracają także pokazy konkursowe, gdzie na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 30 000 złotych. W programie znajdziemy również pokazy specjalne, spotkania, wystawy, koncert oraz warsztaty filmowe. Przegląd Filmów o Sztuce trwać będzie aż do niedzieli, 14 kwietnia.


10.04.2019 / ŚRODA

 • KINO MIEJSCE (Tylko na zaproszenia)

OTWARCIE 22. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE

POKAZ FILMU „MAKSYMIUK. KONCERT NA DWOJE"

GODZ. 19.00

Reż. Tomasz Drozdowicz

2018, 75 min.

Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z "wykluczonymi" bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny „maestro", podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryżu, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie. Poznamy także artystę skrajnie „prywatnego". Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę, w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, „normatywnym" świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego – Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna – jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Po projekcji spotkanie z reżyserem – Tomaszem Drozdowiczem oraz Marią Nockowską - scenarzystką.

Galę otwarcia i spotkanie prowadzi Ryszard Jaźwiński.

 

11.04.2019 / CZWARTEK

 • KINO MIEJSCE

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 10.30 – 13.00

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 14.00 – 16.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 17.00 – 19.00

 

 • CZERWONY DWÓR

POKAZ FILMU „POŻEGNANIE JESIENI”

GODZ. 17.00

Reż. Mariusz Treliński

1990 rok 98 min.

Film „Pożegnanie jesieni” jest adaptacją powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. To ponura groteska o nadchodzącym przeobrażaniu świata bohaterów Pożegnania jesieni. Wg. autora dotychczasowy porządek świata ulega rozkładowi , zostaje zburzony, ale następujący po rewolucji syndykalistyczno-komunistycznej świat nie jest lepszy. Obawy autora książki okazały się uzasadnione, a sam Witkiewicz stał się ofiarą ponurej wizji oraz spełniającej się rzeczywistości nadchodzącej w naszej części Europy.

Film prezentujemy z okazji 90 rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza.

Po pokazie spotkanie z Marią Pakulnis i Bogdanem Mozerem. Spotkanie poprowadzi Jerzy Arma-ta.

 

 • KINO MIEJSCE

POKAZ SPECJALNY„JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA”

GODZ. 20.30

Reż. Damian Nenow

2018 rok 85 min.

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To po-zwoli mu narodzić się ponownie, zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem for-malnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

Po pokazie spotkanie z twórcami filmu. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata. 

12.04.2019 / PIĄTEK

 • KINO MIEJSCE

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 10.30 – 13.00

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 14.00 – 16.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 17.00 – 19.00

POKAZ SPECJALNY „KSIĄŻĘ I DYBUK”

GODZ. 20.00

Reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

2017 rok 82 min.

Film jest opowieścią o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo. Po wojnie był producentem hollywoodzkich hitów z Sofią Lo-ren i Claudią Cardinale. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie –kim na-prawdę był Mosze Waks? Sprawnym oszustem, artystą czy prawdziwym arystokratą. Zmarł jako książę Michele Waszynski w Hiszpanii.

W 2017 roku film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w We-necji w sekcji Wenecja Klasyka.

Po projekcji spotkanie z autorami filmu Małgorztą Zacharko - producentką filmu oraz Andrzejem Dąbrowskim - montażystą.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szydłowska. 

 

13.04.2019 / SOBOTA

 • KINO MIEJSCE

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 10.00 – 12.30

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 13.00 – 15.00 

 

 • MIEJSKA GALERIA SZTUKI (Tylko na zaproszenia)

UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW oraz koncert 

GODZ. 18.00

Galę zamknięcia prowadzi Agnieszka Szydłowska 

 

14.04.2019 / NIEDZIELA

 • KINO MIEJSCE

POKAZ ETIUDY ZREALIZOWANEJ PODCZAS WARSZTATÓW I NAGRODZONYCH FILMÓW 

GODZ. 12.00 – 15.00

Przeglądowi towarzyszą podobnie jak w ubiegłym roku Warsztaty Filmowe prowadzone przez operatorów PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza i Józefa Romasza.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
  140 zł
 • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
  30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.