PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Koncerty w Zakopanem – lato 2019

23 czerwca 2019 r., 16 lipca 2019 r., 21 lipca 2019 r., 30 sierpnia 2019 r., 31 sierpnia 2019 r.
Autor: Adam Kitkowski

Koncerty w Zakopanem – lato 2019Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.


110. ROCZNICA POWSTANIA TATRZAŃSKIEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO

KONCERTY W ZAKOPANEM – LATO 2019, edycja XX

CONCERTS IN ZAKOPANE – SUMMER 2019, XX edition

Honorowy patronat / Honorary patronage  

Jan Krzysztof - naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ks. Jerzy Grzyb - kustosz Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik,  kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider - prezes oddziału tatrzańskiego PTTK w Zakopanem, Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.

23 czerwca /niedziela/ 2019, godzina 19.30 – sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza - Piszczory

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA NOR 39 – Norwegia

16 lipca /wtorek/ 2019, godzina 19.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego

CHÓR CBSO SO VOCAL – Wielka Brytania

21 lipca/niedziela/ 2019, godzina 20.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego

NORTHAMPTONSHIRE COUNTY YOUTH CONCERT BAND & BRASS BAND – Wielka Brytania

30 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 20.45 - sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory

SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

31 sierpnia /sobota/ 2019, godzina 19.00 – kościół M.B.  Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego

SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

Imprezy towarzyszące:

15 lipca – 30 września 2019 – wystawa plastyczna „Wołanie w górach”

wernisaż wystawy 15.07.2019, godzina 18.00

Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory (dolny kościół)

9 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 18.00 - prezentacja multimedialna „Początki ratownictwa w Tatrach” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działalności TOPR

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

                             WSTĘP WOLNY / ENTRANCE FREE


Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.

Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” nie rościł sobie pretensji do miana festiwalu, chociaż miał ku temu wiele powodów. Od wielu lat był propozycją wysokiej kultury pod Tatrami w morzu wszechogarniającej nas szmiry, pseudofolkloru, a ostatnio  beznadziejnego disco polo. W związku z brakiem zainteresowania władz Zakopanego takimi projektami, coraz niższą frekwencją, a także trudnościami organizacyjnymi postanowiliśmy zakończyć projekt „Koncerty w Zakopanem, lato …”. Ten rok jest propozycją muzyczną po raz ostatni.

Dziękujemy wszystkim, którzy bywali na koncertach i imprezach towarzyszących. Dziękujemy również osobom, które wydatnie przyczyniły się do zaistnienia tych wydarzeń, a w szczególności: ks. prałatowi Stanisławowi Szyszce, śp. ks. kustoszowi Mirosławowi Drozdkowi, ks. Mieczysławowi Kozłowskiemu, Markowi Trzaskosiowi, Marii Mleczko, śp. Jackowi Raźnemu, Beacie Denis-Jastrzębskiej, śp. Andrzejowi Jeleniowi.

W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.

Pierwszy koncert w ramach tegorocznego projektu odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 23 czerwca 2019 roku o godzinie 19.30 w sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Tego wieczoru wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna NOR 39 z Norwegii. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Stefan Plewniak, który na co dzień pracuje z zespołami orkiestrowymi we Wiedniu. W programie koncertu, m. in.: Vivaldi, Mozart, Piazzolla.

Pozostałe propozycje muzyczne znajdziecie Państwo na plakatach i w mediach. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W ramach letnich wydarzeń będzie można również obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetnią prace artystów zakopiańskich, nowotarskich i krakowskich oraz prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa będzie czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy.

Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich. A sponsorami koncertów są; KIA Wadowski – autoryzowany dealer i Społem Zakopane Sp. z o.o. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”

Zobacz w naszym sklepie:
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.