PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Zakopanem Uczestnicy terenowej gry edukacyjnej posadzą kwiaty dla pszczół.

9–10 sierpnia 2019 r.
Autor: Piotr Kyc

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Zakopanem Uczestnicy terenowej gry edukacyjnej posadzą kwiaty dla pszczół.Wielki Dzień Pszczół zawita w tym roku do Zakopanego! Organizatorzy, we współpracy z Urzędem Miejskim w Zakopanem, zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców oraz turystów. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne 9 sierpnia (piątek) do namiotu startowego na Placu Niepodległości, przy wejściu do parku, w godzinach 15.00-19.00. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej, w trakcie której dowiedzą się wielu ciekawostek z życia pszczół oraz posadzą kwiaty dla owadów zapylających. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Miejskie łamigłówki i zadania z pszczołą Obrostką Letnią

 

Wydarzenie łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. W ostatnim punkcie za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki otrzymają nagrodę. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do Zakopanego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki temu pomaganiu poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend przygotował dla graczy zaskakujące informacje (np. że pszczoły bezbłędnie wyznaczają trasę lotu do bogatych w pożywienie kwiatów i jak to robią?) oraz ciekawe doświadczenia (np. oglądanie pod mikroskopem pyłków, kolorów i struktur roślin pyłkodajnych). W końcowym punkcie uczestnicy zostaną zaproszeni do posadzenia rośliny przyjaznej pszczołom (np. lawendy, jeżówki, nachyłka, szałwii, krwawnicy) i tym samym do stworzenia w Zakopanem miejskiego zakątka przyjaznego pszczołom. Przejście wszystkich punktów gry trwa około 40 minut.

 

- W czasie gry pokazujemy uczestnikom, że pszczoła niejedno ma imię. Pod tą nazwą kryje się wiele gatunków owadów należących do nadrodziny pszczół, np. trzmiele, murarki, pszczolinki i oczywiście obrostka letnia. Gra ma charakter nauki poprzez zabawę – w przyjemny sposób można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół. Chcieliśmy też jednak dać uczestnikom nie tylko odrobinę wiedzy i dobrej zabawy, ale wspólnie z nimi zrobić coś ważnego i potrzebnego – posadzić kwiaty przyjazne pszczołom – wyjaśnia Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej grze terenowej i do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół.

 

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

 

8 sierpnia – ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

 

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

 

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce - parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Terenowa gra edukacyjna zostanie przeprowadzona w czterech polskich kurortach – w dwóch nad morzem (Łeba i Mielno) i w dwóch w górach (Zakopane i Wisła). Ponadto prawie 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

 

Więcej informacji o programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” na stronie internetowej:

www.pomagamypszczolom.pl

 

***

Kontakt do ekspertki programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”:

 

Katarzyna Dytrych

tel. 502 515 662, e-mail: kasia.dytrych@pomagamypszczolom.pl

 

***

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia. W ramach programu w całej Polsce powstało prawie 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom, blisko 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom, powołano Akademię Przyjaciół Pszczół, organizowano konkursy grantowe, warsztaty dla dziennikarzy i zainaugurowano ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.