PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Koncerty w Zakopanem – lato 2019

23 czerwca 2019 r., 16 lipca 2019 r., 21 lipca 2019 r., 30 sierpnia 2019 r., 31 sierpnia 2019 r.
Autor: Adam Kitkowski

Koncerty w Zakopanem – lato 2019Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.


110. ROCZNICA POWSTANIA TATRZAŃSKIEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO

KONCERTY W ZAKOPANEM – LATO 2019, edycja XX

CONCERTS IN ZAKOPANE – SUMMER 2019, XX edition

Honorowy patronat / Honorary patronage  

Jan Krzysztof - naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ks. Jerzy Grzyb - kustosz Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik,  kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider - prezes oddziału tatrzańskiego PTTK w Zakopanem, Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.

23 czerwca /niedziela/ 2019, godzina 19.30 – sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza - Piszczory

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA NOR 39 – Norwegia

16 lipca /wtorek/ 2019, godzina 19.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego

CHÓR CBSO SO VOCAL – Wielka Brytania

21 lipca/niedziela/ 2019, godzina 20.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego

NORTHAMPTONSHIRE COUNTY YOUTH CONCERT BAND & BRASS BAND – Wielka Brytania

30 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 20.45 - sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory

SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

31 sierpnia /sobota/ 2019, godzina 19.00 – kościół M.B.  Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego

SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

Imprezy towarzyszące:

15 lipca – 30 września 2019 – wystawa plastyczna „Wołanie w górach”

wernisaż wystawy 15.07.2019, godzina 18.00

Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory (dolny kościół)

9 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 18.00 - prezentacja multimedialna „Początki ratownictwa w Tatrach” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działalności TOPR

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

                             WSTĘP WOLNY / ENTRANCE FREE


Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.

Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” nie rościł sobie pretensji do miana festiwalu, chociaż miał ku temu wiele powodów. Od wielu lat był propozycją wysokiej kultury pod Tatrami w morzu wszechogarniającej nas szmiry, pseudofolkloru, a ostatnio  beznadziejnego disco polo. W związku z brakiem zainteresowania władz Zakopanego takimi projektami, coraz niższą frekwencją, a także trudnościami organizacyjnymi postanowiliśmy zakończyć projekt „Koncerty w Zakopanem, lato …”. Ten rok jest propozycją muzyczną po raz ostatni.

Dziękujemy wszystkim, którzy bywali na koncertach i imprezach towarzyszących. Dziękujemy również osobom, które wydatnie przyczyniły się do zaistnienia tych wydarzeń, a w szczególności: ks. prałatowi Stanisławowi Szyszce, śp. ks. kustoszowi Mirosławowi Drozdkowi, ks. Mieczysławowi Kozłowskiemu, Markowi Trzaskosiowi, Marii Mleczko, śp. Jackowi Raźnemu, Beacie Denis-Jastrzębskiej, śp. Andrzejowi Jeleniowi.

W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.

Pierwszy koncert w ramach tegorocznego projektu odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 23 czerwca 2019 roku o godzinie 19.30 w sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Tego wieczoru wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna NOR 39 z Norwegii. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Stefan Plewniak, który na co dzień pracuje z zespołami orkiestrowymi we Wiedniu. W programie koncertu, m. in.: Vivaldi, Mozart, Piazzolla.

Pozostałe propozycje muzyczne znajdziecie Państwo na plakatach i w mediach. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W ramach letnich wydarzeń będzie można również obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetnią prace artystów zakopiańskich, nowotarskich i krakowskich oraz prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa będzie czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy.

Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich. A sponsorami koncertów są; KIA Wadowski – autoryzowany dealer i Społem Zakopane Sp. z o.o. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.