PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Szlakiem pamiątki z Zakopanego - spacer z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą

Wtorek, 24 września 2019 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Szlakiem pamiątki z Zakopanego - spacer z rzeźbiarzem Marcinem RząsąSpacer z Marcinem Rząsą, 24 września, godz. 15.00, czas trwania spaceru 2-2,5 godz., zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, wstęp wolny, bez zapisów. Kupione pod wpływem chwili. Następnie przekładane z miejsca na miejsce, ostatecznie lądują w piwnicy czy na śmietniku. Ale czy tam jest ich miejsce? Jak sama nazwa wskazuje – pamiątka – powinna upamiętniać podróż i umożliwiać zachowanie wspomnień z nią związanych. Pamiątka z Zakopanego mogłaby odwoływać się do dziedzictwa kulturowego Podhala, miłości do zakopiańskiej kultury i prawdziwej tradycji. Jakiej? Przekonać się będzie można podczas organizowanego przez Muzeum Tatrzańskie spaceru z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą, który odbędzie się już 24 września.


Lubimy rzeczy ładne, identyfikujemy się z tym, co nas otacza i nadajemy temu głębszy sens. Dlaczego więc bazarowy klimat atakuje turystów z każdej strony? A w sklepach i na stoiskach z pamiątkami królują rzeczy, których wygląd może być nośnikiem jedynie najgorszych wspomnień?Przecież współczesny odbiorca docenia wysoką jakość, staranne wykonanie czy lokalne pochodzenie produktu. Przedziera się, często bezskutecznie, przez lawinę kiczu i tandety zalewającą turystyczne miasta, w poszukiwaniu pamiątek przemyślanych, dobrze zaprojektowanych. Te potrzeby doskonale rozumie Muzeum Tatrzańskie, które podejmuje walkę o zmianę tego stanu rzeczy. W zorganizowanym przez Muzeum konkursie mogą wziąć osoby, które chcą zmienić sytuację, proponując swoją wizję idealnej pamiątki z Zakopanego.
 
W ramach konkursu Muzeum Tatrzańskie zaprasza także na spacer, którego celem będzie przyjrzenie się aktualnej kondycji pamiątkarstwa zakopiańskiego. Pokonując wspólnie z Marcinem Rząsą – rzeźbiarzem i jurorem konkursu – Krupówki, odwiedzając plac targowy czy przechadzając się po Muzeum Tatrzańskim uczestnicy poznają historię wzornictwa podhalańskiego, dowiedzą się czym była i czym jest dzisiaj kultura ludowa Podhala. Nauczą się też jak czerpać ze źródła kultury ludowej, odszukując udane realizacje inspirowane góralską tradycją. Czy wreszcie zajrzą w kilka nieoczywistych miejsc, które stanowić mogą inspirację do stworzenia własnej wizji pamiątki z Zakopanego.
 
Organizowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego jest skierowany do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki.To oni mają szansę stworzyć oficjalną, oryginalną i dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Taką, która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 10 października 2019 roku. Szanse mają zarówno pół-amatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa, Bogna Świątkowska i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
 
Spacer z Marcinem Rząsą, 24 września, godz.15.00, czas trwania spaceru 2-2,5 godz., zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, wstęp wolny, bez zapisów.
 
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/
 
Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
 
Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019
 
Patroni medialni:TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Print Control, WhiteMAD, WATRA Podhalański Serwis Informacyjny, Infogram.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.