PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Szlakiem pamiątki z Zakopanego - spacer z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą

Wtorek, 24 września 2019 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Szlakiem pamiątki z Zakopanego - spacer z rzeźbiarzem Marcinem RząsąSpacer z Marcinem Rząsą, 24 września, godz. 15.00, czas trwania spaceru 2-2,5 godz., zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, wstęp wolny, bez zapisów. Kupione pod wpływem chwili. Następnie przekładane z miejsca na miejsce, ostatecznie lądują w piwnicy czy na śmietniku. Ale czy tam jest ich miejsce? Jak sama nazwa wskazuje – pamiątka – powinna upamiętniać podróż i umożliwiać zachowanie wspomnień z nią związanych. Pamiątka z Zakopanego mogłaby odwoływać się do dziedzictwa kulturowego Podhala, miłości do zakopiańskiej kultury i prawdziwej tradycji. Jakiej? Przekonać się będzie można podczas organizowanego przez Muzeum Tatrzańskie spaceru z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą, który odbędzie się już 24 września.


Lubimy rzeczy ładne, identyfikujemy się z tym, co nas otacza i nadajemy temu głębszy sens. Dlaczego więc bazarowy klimat atakuje turystów z każdej strony? A w sklepach i na stoiskach z pamiątkami królują rzeczy, których wygląd może być nośnikiem jedynie najgorszych wspomnień?Przecież współczesny odbiorca docenia wysoką jakość, staranne wykonanie czy lokalne pochodzenie produktu. Przedziera się, często bezskutecznie, przez lawinę kiczu i tandety zalewającą turystyczne miasta, w poszukiwaniu pamiątek przemyślanych, dobrze zaprojektowanych. Te potrzeby doskonale rozumie Muzeum Tatrzańskie, które podejmuje walkę o zmianę tego stanu rzeczy. W zorganizowanym przez Muzeum konkursie mogą wziąć osoby, które chcą zmienić sytuację, proponując swoją wizję idealnej pamiątki z Zakopanego.
 
W ramach konkursu Muzeum Tatrzańskie zaprasza także na spacer, którego celem będzie przyjrzenie się aktualnej kondycji pamiątkarstwa zakopiańskiego. Pokonując wspólnie z Marcinem Rząsą – rzeźbiarzem i jurorem konkursu – Krupówki, odwiedzając plac targowy czy przechadzając się po Muzeum Tatrzańskim uczestnicy poznają historię wzornictwa podhalańskiego, dowiedzą się czym była i czym jest dzisiaj kultura ludowa Podhala. Nauczą się też jak czerpać ze źródła kultury ludowej, odszukując udane realizacje inspirowane góralską tradycją. Czy wreszcie zajrzą w kilka nieoczywistych miejsc, które stanowić mogą inspirację do stworzenia własnej wizji pamiątki z Zakopanego.
 
Organizowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego jest skierowany do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki.To oni mają szansę stworzyć oficjalną, oryginalną i dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Taką, która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 10 października 2019 roku. Szanse mają zarówno pół-amatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa, Bogna Świątkowska i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
 
Spacer z Marcinem Rząsą, 24 września, godz.15.00, czas trwania spaceru 2-2,5 godz., zbiórka w holu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, wstęp wolny, bez zapisów.
 
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/
 
Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
 
Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019
 
Patroni medialni:TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Print Control, WhiteMAD, WATRA Podhalański Serwis Informacyjny, Infogram.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.