PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

WARSZTATY Z JANEM TYLKĄ

Środa, 6 listopada 2019 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Fot. Ze zbiorów rodzinnychWARSZTATY Z JANEM TYLKĄ, Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego ul. Krupówki 10. 6 listopada 2019 (środa), godz. 10:00. Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe o tym wybitnym stolarzu, snycerzu, muzyku i lutniku oraz warsztaty, które poprowadzi jego syn Jan Tylka – artysta stolarz i snycerz z Zakopanem. Dowiecie się m. in. co to jest kłódka zbójnicka i poznacie grę o nazwie „wilk i owce”. Do zobaczenia w Muzeum Tatrzańskim!


Jan Tylka urodził się 100 lat temu 6 listopada 1919 w Nowym Bystrem na Podhalu. Pochodził z góralskiej rodziny o wielopokoleniowych tradycjach stolarskich i snycerskich. Był synem Jakuba (1891–1956), cenionego lutnika, muzyka, a przede wszystkim mistrza w wyrobie mebli, który nauczył go fachu. Miał troje dzieci.

Jan Tylka był stolarzem, snycerzem, muzykiem i lutnikiem. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego, gdzie pobierał naukę u Wojciecha Łukaszczyka, Franciszka Chyca, Andrzeja Bednarza. W latach 1937–1939 uczestniczył w szkolnych warsztatach dla absolwentów, podczas których uzupełniał wiadomości w zakresie projektowania mebli. Z Władysławem Gąsienicą i Władysławem Kurucem w 1938 roku przygotował meble na wystawę w Nowym Jorku, które ukazywały działalność Szkoły Przemysłu Drzewnego. Dzieła Jana Tylki były bardzo cenione i wzbudzały duże zainteresowanie w środowisku stolarzy i snycerzy. Praktykowali u niego różni, dzisiaj cenieni fachowcy, którym udzielał porad i wskazówek. W okresie międzywojennym pracował przy wystroju kościoła w Zębie i wykonał tam ołtarze, ambonę, ławki, chór, konfesjonały, balustrady i stacje Męki Pańskiej. Jego meble i sprzęty można także oglądać w kościołach i kaplicach w Zakopanem, na Kalatówkach, w Skrzypnem, na Olczy, w Białym Dunajcu, a także poza Podhalem, w Olsztynie, w Węgorzewie i Wesołej koło Warszawy. W latach 40-tych i 50-tych zeszłego stulecia pracował dla Cepelii dostarczając wzory mebli przeznaczonych do produkcji.

Wykonał zestaw unikatowych mebli, które były prezentowane na licznych wystawach sztuki polskiej w Monachium, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu, Moskwie i Sztokholmie, a ponadto uczestniczył w wystawach sztuki ludowej w Polsce m.in. w Muzeum Tatrzańskim, podczas „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i za granicą m.in. w Niemczech i Szwecji. Od 1965 roku meble Jana Tylki pokazywane były na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mniejsze formy meblarskie i sprzęty były nagradzane i wyróżniane: łyżniki, półki, czerpaki, zydle, kołyski, które często prezentował na konkursach i wystawach sztuki ludowej w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce, a także w Krakowie, Toruniu, Warszawie.

Oryginalne i wykonane na wysokim poziomie prace Jana Tylki z precyzyjnymi wykończeniami detali znajdują się w muzealnych zbiorach np. Muzeum Tatrzańskiego, są w kraju i za granicą, u osób prywatnych i w różnych instytucjach np. wyposażenie gabinetu, które nawiązuje do stylu zakopiańskiego zakupiono dla króla Szwecji do zamku w Sztokholmie.

Praca w drewnie była jego główną pasją, ale z dużym zamiłowaniem grał także nuty góralskie w zespołach regionalnych, wykonywał na zamówienie skrzypce i prowadził pasiekę.

W 1978 roku w dowód uznania pracy twórczej otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Podhalan, dla którego wykonał meble do związkowej świetlicy ,,Śwarna” w Zakopanem. Jan Tylka zmarł w 1986 roku w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.