PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2021 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Zaproszenia

Chodząc w Tatry

Sobota, 27 listopada 2021 r.
Autor: Maciej Krupa

Chodząc w TatryBurmistrz miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Czarne na białym”, z udziałem Kuby Szpilki, autora książki zatytułowanej Chodząc w Tatry, która ukazała się na początku listopada w Wydawnictwie Czarne. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2021 roku, w sobotę, o godz. 19.00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ul. Staszica 11a. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny – zapraszamy! Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.


Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć do nas w kawiarni „Kmicic”, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem:

https://www.youtube.com/channel/UCa-4CyqzF6dVFr8jtQi2XYA

W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”

 Kuba Szpilka (ur. 1957) – antropolog kultury, wspinacz, narciarz, cyklista. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika Instytutu Sztuki PAN „Konteksty”. Autor książek Bóg się rodzi (z Maciejem Krupą) i Krupówki (z Piotrem Mazikiem). Współautor książek Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń oraz Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem. Jest współautorem kilku wystaw. Działa w Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Stale współpracuje z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem TPN „Tatry”.  Mieszka w Kościelisku.

Chodząc w Tatry, można zobaczyć więcej. Nawet jeśli w górach się tylko bywa, każdy, kto w nie idzie, zmierza po skarb – tu zwyczajne sprawy nabierają nowego sensu. Aktywność, wysiłek, zmęczenie stają się czymś więcej niż tylko fizycznym doświadczeniem. Tatry to miejsce nieograniczonych możliwości, ale także lekcja pokory. W Tatrach upływ czasu staje się wyraźniejszy. 

Chodząc w Tatry to zbiór esejów antropologiczno-filozoficznych o życiu w Tatrach i pod Tatrami pisanych z perspektywy mieszkańca Kościeliska, to próba zrozumienia istoty tatrzańskości i elementów, które się na nią składają. To także osobista opowieść o wieloletniej relacji z górami, o fascynacji wspinaczką i wędrówkami, o obserwacjach zmieniającej się natury – wciąż wspaniałej, mimo że coraz bardziej niszczonej przez człowieka. To także uniwersalna refleksja o przemijaniu i o tym, że w górach mocniej doświadcza się swojego istnienia.

Partnerem wydania książki jest Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Teksty zamieszczone w książce w pierwotnej wersji ukazywały się w piśmie „Tatry” w latach 2006-2018.

Redaktorka Programu 2 Polskiego Radia Aldona Łaniewska-Wołłk napisała o tej książce: 

„Kuba Szpilka chodzi w Tatry chyba od zawsze. To jego dom. W swojej najnowszej książce rozkłada miejsce i bycie w nim na czynniki pierwsze, traktuje jak obiekt antropologicznych badań. Widzi więcej i głębiej. Tatry jawią się tu jako centrum wszechświata, punkt, w którym ważny staje się ich wymiar duchowy. Teraz my – ludzie z nizin – mamy szansę również to dostrzec i docenić. Jest coś wspaniałego w tym, że Kuba Szpilka znalazł swoje miejsce na ziemi i chce się zastanawiać, co ono oznacza. Chodząc w Tatry to niemal intymne spojrzenie na ukochaną przestrzeń, wyznanie miłości”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.