PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora

Czwartek, 30 czerwca 2022 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytoraKarol z Atmy - Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora. Koncert pieśni z towarzyszeniem altówki. W KRĘGU MODERNIZMU. Zuzanna Nalewajek – mezzosopran, Damian Kułakowski – altówka, Monika Wilińska-Tarcholik – fortepian. 30 czerwca (czwartek) 2022 godz. 18:00.


PROGRAM  

WYKŁAD 

Irena Buchenfeld 

Krótka historia Sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku

●KONCERT 

Zuzanna Nalewajek– mezzosopran

Damian Kułakowski– altówka

Monika Wilińska-Tarcholik– fortepian

Charles Martin Loeffler (1861-1935), Le Rossignol (sł. Paul Verlaine)

Siegmund von Hausegger (1872-1948) 

Drei Gesänge nach mittelhochdeutschen Dichtungen: 

ILiebesklage

IIDer Falke

IIILiebeslied

Charles Martin Loeffler, La chanson des Ingénues (sł. Paul Verlaine) 

Frank Bridge (1879-1941), Three Songs: 

I Far, far from each other (sł. Matthew Arnold)

II Where Is It, That Soul Doth Go? (sł. Kate Freiligrath Kroeker)

III Music, When Soft Voices Die (sł. Percy Bysshe Shelley)

Joseph Marx (1882-1964), Durch Einsamkeiten  (sł. Anton Wildgans)

Charles Martin Loeffler, Harmonie du soir (sł. Charles Baudelaire) 

Karol Szymanowski (1882-1937), Jestem i płaczę z cyklu Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5 

Charles Martin Loeffler, La lune blanche (sł. Paul Verlaine)

Adolf Busch (1891-1952), 3 Lieder op. 3a: 

INun die Schatten dunkeln (sł. Emanuel Geibel)

IIWonne der Wehmut (sł. Johann Wolfgang von Goethe) 

IIIAus dem Himmelsaugen droben (sł. Heinrich Heine)

Charles Martin Loeffler, Revêrie en sourdine (sł. Paul Verlaine)

Słowo o muzyce: 

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie

Kurator do spraw programowych „Atmy”


Zuzanna Nalewajek jest studentką piątego roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Izabeli Kłosińskiej. Jest także uczestniczką Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie kształci swój warsztat wokalny pod okiem artystów takich jak Olga Pasiecznik, Matthias Rexroth, Eytan Pessen, Katelan Tran Terrell i Michał Biel. Zdobyła pierwsze nagrody na XII Klaudia Taev Competition for Opera Singers w Estonii (2021) i VI Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii (2019). W styczniu 2022 zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w roli Drugiej Damy (Czarodziejski flet W.A. Mozarta). 

 

Damian Kułakowski – skrzypek, altowiolista i muzykolog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej, następnie w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego oraz studiów muzykologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tajniki kameralistyki zgłębiał w klasie prof. Kai Danczowskiej oraz Anny Armatys-Borrelli. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno solowych jak i kameralnych. Od 2019 roku członek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Działa również jako publicysta muzyczny, współpracując z „Beethoven Magazine” czy „Ruchem Muzycznym”. W kręgu jego zainteresowań badawczo-artystycznych znajduje się gatunek pieśni z towarzyszeniem altówki epoki modernizmu, będący tematem dysertacji doktorskiej.

 

 

Monika Wilińska-Tarcholik – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Tadeusza Żmudzińskiego i Ewy Wolak-Moszyńskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem R. Buchbindera w Zurychu i A. Torgera w Hitzacker. Laureatka konkursu „Jeunesses Musicales” w Weikersheim (Niemcy) oraz nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Zakopanem. Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Węgrzech, Rumunii i Mołdawii. Brała udział w charakterze akompaniatora w szeregu konkursów i kursów muzycznych, m.in. w Lusławicach, Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i w Krakowie czy Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu, na których jest również wykładowcą.  Prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki.

 

Irena Buchenfeld – absolwentka historii sztuki i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2010-2017 wykonawczyni i koordynatorka projektów badawczych poświęconych malarstwu monumentalnemu, realizowanych w Instytucie Historii Sztuki UJ. Pracuje w Dziale Malarstwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Krakowie. Działalność naukową koncentruje na zagadnieniach związanych ze sztuką końca XIX i początku XX wieku. Autorka publikacji poświęconych problematyce sztuki sakralnej, zwłaszcza ściennych dekoracji malarskich Franciszka Matzkego i Jana Bukowskiego oraz artystów Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”.

 

Serdecznie zapraszamy na koncerty w Atmie: 

7 lipca (czwartek) 2022; 18:00

 

TRADYCJA i WSPÓŁCZESNOŚĆ

Aleksandra Dąbek – fortepian 

w programie:  Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Anna Zawadzka-Gołosz

 

11 sierpnia (czwartek) 2022; 18:00

NUTY PODHALA i JAZZ 

Piotr Wyleżoł – fortepian 

Szymon Chyc-Magdzin z Kapelą góralską  

w programie: Tradycyjna muzyka Podhala i improwizacje jazzowe, także na tematy z utworów Karola Szymanowskiego

 

15 września (czwartek) 2022; 18:00

W PRZESTRZENI MUZYKI NOWEJ. ŚWIATOWE PRAWYKONANIA! 

Łukasz Długosz – flet 

Agata Długosz – flet 

Andrzej Jungiewicz – fortepian

w programie: Karol Szymanowski, Kazimierz Serocki, Piotr Perkowski 

Ryszard Osada (światowe prawykonanie), Ewa Fabiańska-Jelińska Jerzy Kornowicz, Igor Shcherbakov (Ukraina; prawykonanie światowe wersji kameralnej), 

Zbigniew Kozub 

 

Wstęp wolny! 

 

                                   Dofinansowano ze środków

                                   Urzędu Miasta Zakopane

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.