PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

VENI CREATOR. Uroczysty koncert z okazji 25-lecia konsekracji Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
Autor: Maciej Stasiński

VENI CREATOR. Uroczysty koncert z okazji 25-lecia konsekracji Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na KrzeptówkachW roku 2022 przypada 25 lecie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem a także rocznica konsekrowania przez św. Jana Pawła Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W związku z tym Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna planuje uroczysty koncert muzyki sakralnej pt. VENI CREATR w pięknym wnętrzu Sanktuarium na Krzeptówkach.


W porozumieniu z ks. Kustoszem koncert ma się odbyć w dniu 14 sierpnia 2022 o godz. 20.

Jako program wybraliśmy prócz tytułowego utworu Veni Creator Cesara Franka, wykonanie, chyba po raz pierwszy w Zakopanem słynnej 

MSZY KORONACYJNEJ KV 317 Wofganga Amadeusza Mozarta. 

Dzieło składa się z pięciu części stanowiących „ordinarium” mszalne Kyrie, Gloria,  Credo,  Sanctus – Benedictus, Agnus Dei. Powstało w roku 1779 w Salzburgu i po dziś dzień stanowi obok Requiem jedno z najsłynniejszych dziel muzyki sakralnej. 

Msza koronacyjna Mozarta było ulubionym utworem Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzyka ta rozbrzmiewała w roku 1985 podczas mszy św. celebrowanej przez św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w dniu święta Apostołów Piotra i Pawła. Wykonawcami byli wówczas wiedeńscy filharmonicy pod dyrekcją Herberta von Karajana. Również dla uczczenia beatyfikacji Ojca świętego w Krakowie wykonano Maszę koronacyjną. Tak więc utwór ten wydaje się szczególnie związany z osobą św. Jana Pawła II.

W sierpniowym koncercie nie może zabraknąć również fragmentu homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas uroczystej konsekracji Sanktuarium na Krzeptówkach.

Wydarzenie to będzie znakomitym dopełnieniem głównych uroczystości związanych z 25-leciem pobytu Ojca Świętego w Zakopanem – organizowanych przez Burmistrza Miasta Zakopane. Jak również 25-leciem konsekracji Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Koncert został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.