PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Parapetówka u Makuszyńskich

Sobota, 22 kwietnia 2023 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Parapetówka u Makuszyńskich22 kwietnia 2023 (sobota), godz. 10.00 – 18.00. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, willa Opolanka, ul. Tetmajera 15 Wstęp:Za jeden uśmiech! Z okazji ponownego otwarcia Muzeum Kornela Makuszyńskiego po kilkuletnim remoncie zapraszamy na dzień otwarty willi Opolanka!


Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego. 

Nasze spotkanie wpisuje się w świętowanie 90-lecia wydania „Przygód Koziołka Matołka”. Choć bowiem komiks powstał w listopadzie 1932 roku, to na książce widnieje data 1933 – dzięki temu publikacja dłużej była nowością wydawniczą, a my… możemy nadal cieszyć się tym pięknym jubileuszem! 

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Czekają na was m.in.: oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej, bajki ze starego projektora, warsztaty tworzenia zakładek do książek, kącik zabaw dla dzieci, stoliki brydżowe i karty do gry! 

Atrakcje tego dnia:

 • „Bajki z projektora” 

– propozycja dla najmłodszych, godz. 11:00 i 12:30. Czas trwania ok. 40 minut. Istnieje możliwość przeprowadzenia spotkań w dwóch językach (polski i ukraiński).

Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek. 

 • Warsztaty tworzenia zakładek do książek inspirowane postaciami z książek Makuszyńskiego 

– zapraszamy bez względu na wiek! godz. 14:00 i 15:30. Czas trwania warsztatów ok. 1–1,5 godz. 

 • Oprowadzania po nowo otwartej wystawie

– godz. 11:00*, 13:00**, 17:00*

* oprowadza Kinga Nędza-Sikoniowska

** oprowadza Anna Kula.   

 • „Brydż u Makuszyńskich”

Kornel Makuszyński był wytrawnym brydżystą. Nie tylko jednak znakomicie grał, ale i pozostawił nam nieśmiertelne felietony poświęcone zarówno graczom, jak i kibicom. Nic dziwnego, że Muzeum Tatrzańskie podejmuje się organizacji poświęconych pamięci pisarza spotkań brydżowych. W czasie remontu willi Opolanka graliśmy w willi Oksza oraz w naszej siedzibie na Kozińcu – wreszcie jednak zawitamy i u Państwa Makuszyńskich! Na poddaszu willi Opolanka czekać na was będą stoliki brydżowe, karty do gry oraz… wybór najlepszych brydżowych cytatów z felietonów Kornela Makuszyńskiego!

Zobacz w naszym sklepie:
 • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
  50 zł
 • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
  35 zł
 • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
  35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.