PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE – UNITED EUROPE JAZZ FESTIWAL 2023

29 kwietnia – 2 maja 2023 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE – UNITED EUROPE JAZZ FESTIWAL 2023Wiosna Jazzowa w Zakopanem już po raz kolejny zaprasza publiczność - miłośników jazzu na kolejną odsłonę cyklicznego festiwalu organizowanego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Urszula Dudziak, Kuba Badach, M. Krotochvil to jedne z najważniejszych gwiazd tegorocznej edycji. Pamiętajmy, kulturalne, dobre eMOCje tylko w Zakopanem! Zapraszamy! Zakopiańska Wiosna Jazzowa rozpocznie się w sobotę 29 kwietnia konferencją, a potem prologiem festiwalu. Podobnie jak w ubiegłym roku na Krupówkach rozpoczniemy wielkie muzyczne święto, a zaprezentuje się tam grupa The Lions. Kapitalny kolektyw, który swinguje i dodaje do tego szczyptę funky, afro i jazzu. Sami określają tę wybuchową mieszankę jako jahzz, bo i reggae i ska w ich występie nie zabraknie.


Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim spotkanie ze wspaniałymi damami polskiej muzyki jazzowej i nie tylko. Ponadto, to u nas spotka się młodość z doświadczeniem, artystka, która bardzo mocno zaistniała, ale jednak wchodzi dopiero na muzyczne salony i niekwestionowana legenda muzyki jazzowej. Na początek Marta Zalewska, zaprezentuje piosenki, które niegdyś wraz z Dżamblami śpiewał Andrzej Zaucha. 

Współpraca z Michałem Urbaniakiem, Adamem Makowiczem, a potem z Bobbym McFerrinem, Stingiem czy Florą Purim stanowi o sile osobowości Urszuli Dudziak, która wystąpi na zakończenie pierwszego dnia. Jej głos to prawdziwy skarb narodowy – zna ją Ameryka i Skandynawia. Azja i południe Europy. Wreszcie Polska – to tu rozpoczęła swoją karierę od występów z Krzysztofem Komedą i nawet kiedy mieszkała poza granicami, zawsze chętnie wracała do Polski na koncerty, które cieszyły się ogromną popularnością.

Drugi dzień festiwalu to powrót do klasyki, jazzowy szarm, elegencja, nieśpieszne, misternie zagrane dźwięki i wspaniali instrumentaliści to Jarosław Michaluk Trio. Michaluk to od lat jeden z najważniejszych muzyków, ale także popularyzatorów jazzu polski wschodniej. Po krótkiej przerwie na scenie pojawi się Kuba Badach. Niektórzy od lat widzieli w nim naturalnego zastępcę Andrzeja Zauchy. Tym razem powrócimy do solowej twórczości tego artysty, bowiem Kuba Badach przedstawi właśnie jego utwory w swoich interpretacjach. Przypomnijmy, że wiele lat temu ukazała się bestsellerowa płyta „Obecny – Tribute to Andrzej Zaucha”.

Wiosna Jazzowa to nie tylko prezentacja dorobku wspaniałych polskich wykonawców to także okazja, by obcować z muzyką zagraną przez zagranicznych artystów. Festiwal od lat jest członkiem United Europe Jazz Festival, zrzeszających grupy państw wyszehradzkich. W tym roku po przerwie wracamy do grania z UEJF– trzeci dzień festiwalu to m.in. występ Adama Wendta, wybitnego saksofonisty, który od lat z wielkim powodzeniem nagrywa solowe płyty, a niegdyś współtworzył m.in. legendarny Young Power, grał w słynnym Alex Band, a także z Walk Away i Urszulą Dudziak. Podczas koncertu muzyk zaprezentuje nagrania ze swoje ostatniej, świetnie przyjętej płyty „My Choice”. Potem słowacka inwazja nie tylko jazzowa czyli trio Darkness Positive z bardzo nowoczesnym podejściem do muzyki synkopowanej, a na koniec prawdziwa legenda jazzowa wschodniej Europy – Martin Kratochvil, czeski muzyk, kompozytor, pianista, wielka postać, która stworzyła legendarny band Jazz Q, który mimo zmian w składzie gra od lat i prezentuje wyborne fusion. Dodajmy, że płyty Jazz Q są w Polsce wznawiane od lat i ta muzyka cieszy się ogromnym wzięciem również  młodszej publiczności. Wspaniały akcent na koniec trzeciego dnia i także finał całej Wiosny Jazzowej 2023.

 ZAKOPANE – JAZZ, STREET, SLOW, FOOD

Jazz to także przestrzeń miasta z jego ulicami, placami. 

W tym roku prócz Muzycznych Przystanków – rozbrzmiewających muzyką, mamy jeszcze jedną atrakcję. Wydarzenie kulinarne, które idealnie wpisuje się w muzyczne szlaki majówkowe. Na Placu Niepodległości w trakcie Wiosny Jazzowej spotkamy się w strefie gdzie promowany będzie street food oraz jedzenie w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane były pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Zabierając uczestników tak jak muzyka jazzowa w kulinarną podróż dookoła świata.

Pamiętajmy, kulturalne, dobre eMOCje tylko w Zakopanem! Zapraszamy!


WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE 2023 – program 

29 KWIETNIA / SOBOTA

 • godz. 12.00

  INAUGURACJA WIOSNY JAZZOWEJ - KONFERENCJA PRASOWA
  ZCK, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

  THE LIONS - PROLOG MUZYCZNY WIOSNY JAZZOWEJ 
  Koncert plenerowy, róg ul. Weteranów Wojny i ul. Krupówki lub Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41 (przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych) 

 30 KWIETNIA / NIEDZIELA

 • godz. 19.30

  MARTA ZALEWSKA ORCHESTRA
  URSZULA DUDZIAK

  Klub Le Scandale, ul. Zaruskiego 5

1 MAJA / PONIEDZIAŁEK

 • godz. 19.00

  JAZZ TRIO
  KUBA BADACH
  Klub Le Scandale, ul. Zaruskiego 5 

2 MAJA / WTOREK 

 • godz. 17.00

 • UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL
 • ADAM WENDT - THE CHOICE (POLSKA)
 • DARKNESS POSITIVE (SŁOWACJA)
 • M. KRATOCHVIL & JAZZ Q (CZECHY)
  Restauracja Halka - Aries Hotel & Spa Zakopane, ul. Zaruskiego 5
Zobacz w naszym sklepie:
 • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
  40 zł
 • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
  75 zł
 • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.