PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Dni Otwarte Fundusze Europejskiej w Muzeum Tatrzańskim

Piątek, 12 maja 2023 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Dni Otwarte Fundusze Europejskiej w Muzeum TatrzańskimDni Otwarte Fundusze Europejskiej w Muzeum Tatrzańskim. 12 maja 2023 (piątek) Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Tetmajera 15.


PROGRAM:

11:00

Bajki z projektora – propozycja dla najmłodszych

Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek. 

Grupa wiekowa od 4 do 9 lat

Zapisy email: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel.: 533 925 111

WSTĘP WOLNY 

17:00 

Wielka zmiana. Opowieść o willi Opolanka – jej historii i remoncie

„Wielka zmiana” to kolejne spotkanie poświęcone tematyce prac remontowych przeprowadzonych w trzech murowanych filiach Muzeum Tatrzańskiego: Willi Koziańskich, Willi Opolanka oraz budynku gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Dość przekorny tytuł celowo ma podkreślić fakt wprowadzenia zmian w minimalny sposób ingerujących w oryginalną tkankę zgodnie ze sztuką konserwatorską oraz budowlaną, dzięki którym jednak osiągnięto widoczne zmiany funkcjonalne i techniczne. Tym razem tematem przewodnim będzie remont Willi Opolanka w którym mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Podczas spotkania zostanie przybliżona historia powstania willi, a także cechy charakterystyczne formy architektonicznej obiektu na tle innych realizacji tego okresu. Przybliżona zostanie ogólna tematyka procesu inwestycyjnego, wybrane aspekty problematyki remontu konserwatorskiego, a także zdradzone zostaną ciekawostki z placu budowy. Na zakończenie przewidziane jest oprowadzanie z omówieniem najciekawszych elementów architektonicznych.

Spotkanie poprowadzą: dr hab. Zbigniew Moździerz - badacz zakopiańskiej architektury oraz mgr inż. arch. Ewa Maria Romaniak – kierowniczka projektu inwestycyjnego.

WSTĘP WOLNY 

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

WILLA OPOLANKA

Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego. 

Prace remontowo-konserwatorskie w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego odbyły się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.