PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

14 maja urodziny Władysława Hasiora, jak uczcić rocznicę?

Niedziela, 14 maja 2023 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

14 maja urodziny Władysława Hasiora, jak uczcić rocznicę?Poczuć w nogach gaz! Czyli pobiec w VI Biegu Hasiora oraz odwiedzić jego Galerię, mieszczącą się w Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej 18 b. „(…) przedmioty mogą mieć siłę sugerowania bardzo różnych treści. Na przykład obcęgi – można nimi wyciągać gwoździe z deski, ale można też wyciągać wiadomości z człowieka. Jeżeli wierzę, że każdy człowiek ma na swój prywatny użytek jakiś kapitał wyobraźni i osobistej poetyki, to dlaczego ja nie miałbym używać ich, ażeby stworzyć z tego seans bardziej zorganizowany?”


Z wykształcenia rzeźbiarz, określany jako „pionier asamblażu w Polsce”, twórca rzeźb wyrwanych z ziemi, pomników i rzeźb plenerowych oraz akcji efemerycznych, artysta, który przez całe życie badał właściwości przedmiotów i to jak sztuka może działać na odbiorcę. 

Od końca lat 50. XX wieku eksperymentował z gotową materią. Pracując, używał zdegradowanych, kalekich przedmiotów ze szkła, metalu, plastiku, drewna. Nie wahał się ulepić „Niobe” z mydła, bo te najbardziej strukturą przypominało mu ciało ludzkie, a w świeżo upieczony bochenek chleba, wbić zachlapany czerwoną farbą nóż. Najważniejsza była „zuchwała wyobraźnia”, która pomagała sprawiać, żeby eksponat mógł stać się płaszczyzną do „ćwiczenia wspólnoty wyobraźni” i porozumienia pomiędzy twórcą a odbiorcą. 

Jego prace można znaleźć w wielu europejskich muzeach i galeriach. Jego popularność dorównywała popularności gwiazd ekranu, z którymi zdarzało mu się współpracować na deskach teatru czy planie filmowym, realizując projekty scenograficzne.  

W latach 80. na stałe, na dobre i na złe, jak sam mówił, zawarł związek małżeński z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, które do dziś opiekuje się jego największym dziełem – Galerią. 

Gdyby żył, 14 maja obchodziłby 95. urodziny. Panie i Panowie – Mistrz Władysław Hasior.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.