PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

W stronę Pysznej po raz wtóry (to i owo o narciarzach i turystach z Hali Pysznej)

Czwartek, 25 maja 2023 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Fot. Schronisko na Pysznej podczas przebudowy 1936, Józef OppenheimW czwartek 25 maja o godzinie 17:00 zapraszamy do Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, na prelekcję W stronę Pysznej po raz wtóry (to i owo o narciarzach i turystach z Hali Pysznej). Spotkanie z Wojciechem Szatkowskim z Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie rozpocznie oprowadzanie po wystawie czasowej Zbierało się fajne towarzystwo, które poprowadzi Zofia Radwańska, następnie prelekcję wygłosi Wojciech Szatkowski.


Czy pamiętasz? Serce, przewodnik, po przeszłości i nieomylny kompas wspomnień, prowadzi w stronę Pysznej, na stare ślady nart, na trasy zimowych wyryp po Tatrach Zachodnich – Wanda Gentil-Tippenhauer, Stanisław Zieliński, W stronę Pysznej… Józef Oppenheim pisał: – Górne piętro Doliny Kościeliskiej wypełnia olbrzymi kocioł Hali Pysznej, świetny teren narciarski, naturalne boisko, gdzie wprawny narciarz hula ile dusza zapragnie, a początkujący ćwiczyć może ewolucje na rozmaitych stromiznach i w najrozmaitszym terenie.  Dolne piętra roją się od bul, żlebików, rynien, grzęd od łagodnych do wcale stromych, zwanych ogólnie Siwymi Sadami. Szczególnie pod wiosnę, gdy nigdzie na tej wysokości niema już śniegu, w kotle tym, nawet w końcu maja, zetknąć się możemy z legendarnym firnem, w pełni jego majestatycznej okazałości…

Na samej Hali Pysznej, na granicy lasu, stoi schronisko Sekcji Narciarskiej Pol. Tow. Tatrzańskiego. Prowadzi do niego z Hali Smytniej … droga leśna, zamknięta dla pojazdów…

Nasza opowieść zabierze Was w nieistniejący świat schroniska SN PTT im. Władysława Strzeleckiego na Pysznej. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie, jak stary szałas pasterski przekształcił się w całkiem pojemne i ładne schronisko, którego gospodarzem był Stanisław Marusarz. Dowiemy się, jak było z duchem schroniska – Krupowskim, jak się na Pyszną chodziło i kto tam zaglądał. Opowieść w „Okszy” wzbogacą niepublikowane zdjęcia.

Spotkanie jest  wydarzeniem towarzyszącym wystawie Zbierało się fajne towarzystwo.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.