PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Zaproszenia

Otwarcie sezonu zimowego

Wtorek, 19 grudnia 2023 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Otwarcie sezonu zimowegoMiasto Zakopane serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie sezonu zimowego, które odbędzie się 19 grudnia o godzinie 16:30 przed budynkiem ZCK – Stacji Kultura Zakopane. Fasada rozbłyśnie bożonarodzeniową iluminacją, zagra kapela góralska, a Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula tradycyjnie z przedstawicielem Miasta Partnerskiego Sopot wymieni „dechę” snowboardową na windsurfingową.


Zaraz po uroczystym otwarciu sezonu zimowego Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Instytut im. Wojciecha Korfantego zapraszają na wernisaż wystawy „Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty” i spotkanie autorskie z Aleksandrą Goniewicz „Korfanty jakiego nie znacie”.

„Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty”

19 grudnia 2023 – 2 lutego 2024

Zakopiańskie Centrum Kultury, Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35

Instytut im. Wojciecha Korfantego stworzył niesamowitą wystawę, która będzie prezentowana w Stacji Kultura Zakopane – nowej miejskiej przestrzeni dedykowanej kulturze. Projekt poświęcony jest jednej z największych postaci Górnego Śląska, a zarazem jednemu z ojców niepodległej Polski. Na wystawę „Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty” zaprasza gospodarz Stacji Kultura Zakopane: Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, wraz z jej twórcami - Instytutem im. Wojciecha Korfantego.

Wernisaż wystawy w dniu 19 grudnia 2023 o godz. 17:00 połączony będzie ze spotkaniem autorskim najnowszej publikacji „Korfanty, jakiego nie znacie”

Wystawa i książka są realizowane przez Instytut im. Wojciecha Korfantego. Przybliżają sylwetkę Wojciecha Korfantego, pierwszego posła ze Śląska do pruskiego Reichstagu i Landtagu, polityka, redaktora, męża, przyjaciela, właściciela psa Moryca, człowieka kochającego góry, a zwłaszcza Zakopane, z jego atmosferą i kojącymi widokami. Korfantego poznajemy poprzez anegdoty, osobisty humor sytuacyjny, czy urokliwe smaczki z życia prywatnego. Inspiracją do poprowadzenia narracji wystawy, w sześciu planszach tematycznych, była twórczość René Magritte.

Zaprezentowane oryginalne wypowiedzi Korfantego, zdjęcia ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, wycinki prasowe, prywatna korespondencja składają się na obraz człowieka o niezwykle silnej osobowości.

Korfanty to wysoki blondyn; z tymi swoimi włosami, zębami i niebieskimi oczami wygląda jakby śmiał się, nawet gdy wpada w złość. To człowiek o wielkiej, wręcz brutalnej energii. Przyjął mnie w piżamie, a pierwsze co zrobił, to podzielił się ze mną śniadaniem… W ten żywiołowy sposób opisuje Korfantego w 1921 roku francuski korespondent „Le Matin”, Henry de Korab.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Goniewicz, „Korfanty, jakiego nie znacie”

19 grudnia 2023, godz. 17:00, Klubokawiarnia Stacja Kultura Zakopane

Publikacja, będąca zbiorem krótkich opowiadań, anegdot, cytatów, zdjęć, nieznanych dotąd ciekawostek, które składają się na – bliższy w odczuwaniu – obraz Wojciecha Korfantego.

Autorka przedstawiła polityka od jego prywatnej, bardziej emocjonalnej strony. Bogaty materiał źródłowy w postaci prywatnej korespondencji do najbliższych współpracowników, rodziny, przyjaciół oraz fotografie ze zbiorów krajowych i zagranicznych pozwalają czytelnikowi zajrzeć, w niedostępne dotąd, przestrzenie jego prywatnego życia.

Z publikacji dowiemy się m.in. jaką kawę i gdzie lubił pijać, co czytał. Poznamy specyficzne poczucie humoru – ujawniające się w różnych okolicznościach, wybierzemy się na spacer z najbliższym przyjacielem – psem Morycem, odwiedzimy miejsca, które były dla niego niezwykle ważne. Odkryjemy zamiłowania bohatera do elegancji odnoszącej się tak do ubioru, jak i otaczania się pięknymi przedmiotami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.