PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Zaproszenia

TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA

Piątek, 17 maja 2024 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA17 maja o godzinie 18:00 zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego na wernisaż pierwszej wystawy, która odbędzie się w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO - TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA. Na wydarzenie wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.


O wystawie:

Kolekcja podhalańskiego ubioru, przechowywana w Muzeum Tatrzańskim, dokumentuje zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w ludowej modzie. Ponad sto zabytków z tego zbioru, uważanych jest za najstarsze zachowane przykłady regionalnej odzieży. Wśród nich znajdują się liczne okazy odświętnej odzieży kobiecej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX stulecia, a także niewielka liczba męskich ubiorów i kilka elementów stroju mieszczan z Nowym Targu pochodzących z II połowy XIX w.

Zachowane stroje należały do luksusowej odzieży noszonej od święta, szanowanej i przekazywanej w rodzinie przez pokolenia. Takimi artefaktami zainteresowali się przedstawiciele inteligencji polskiej, przybywający pod koniec XIX w. pod Tatry. W tworzonych przez nich domowych kolekcjach dokumentowali dawną kulturę, ale też tworzoną o niej legendę.

Kolejnym etapem na drodze ich trwania stało się muzeum, gdzie otrzymały status zabytku pociągający za sobą odpowiednie działania. Dziś, ze starannością przechowywane, konserwowane, opisywane, a także udostępniane, jak podpowiada Wisława Szymborska, przetrwały niejeden ludzki byt i „cicho TRYUMFUJĄ W CZASIE”.

Elementy dawnych strojów ludowych w latach 2018-2023 zostały poddane konserwacji, a proces ten sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Mamy nadzieję, że zachwycą Państwa swą urodą i niepowtarzalnością, a towarzysząca im narracja uzmysłowi rolę muzeum w utrwalaniu i promowaniu dziedzictwa.

Kuratorka Anna Kozak

Wystawę będzie można oglądać od 18 maja do 20 października 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.