PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025

18–19 lipca 2025 r., 1–2 sierpnia 2025 r.
Autor: Anna Suchowian

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025Cztery niezwykłe koncerty, wybitni artyści, wyjątkowe przestrzenie sakralne i plenerowe – w tym ogród zabytkowej willi Czerwony Dwór. Zapraszamy do udziału w festiwalu, który od lat umiejętnie łączy muzykę organową i kameralistykę z duchem Podhala. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera to wydarzenie szczególne – nie tylko ze względu na wysoką jakość artystyczną koncertów, ale także wyjątkową atmosferę, jaką tworzy muzyka rozbrzmiewająca wśród majestatycznych murów zakopiańskich świątyń oraz w przestrzeniach inspirowanych tradycyjną architekturą góralską.


Festiwal, którego patronem jest niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor Wacław Geiger, co roku zaprasza melomanów do wspólnego przeżywania letnich wieczorów z muzyką klasyczną, organową i kameralną.

W tegorocznym programie znalazły się cztery wieczorne koncerty, które odbędą się w wyjątkowych przestrzeniach Zakopanego. Inauguracja festiwalu nastąpi 18 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie wystąpi znakomity duet rodzinny: prof. Witold Zalewski – organista wawelski, oraz jego córka Hanna Zalewska – również organistka. W ich interpretacjach usłyszymy utwory m.in. J.S. Bacha i F. Mendelssohna – muzykę głęboką, wpisującą się w sakralny charakter miejsca.

Do wszechstronnych pasji Patrona nawiązuje w sposób szczególny koncert, na który zapraszamy już 19 lipca – odbędzie się on nie w świątyni, lecz w ogrodzie zabytkowej willi Czerwony Dwór, siedzibie Centrum Kultury Rodzimej. To miejsce szczególne – zarówno ze względu na swoją drewnianą, regionalną architekturę, jak i otaczający je ogród, który wielokrotnie już udowodnił, że doskonale sprawdza się jako przestrzeń koncertów plenerowych, zwłaszcza tych o bardziej kameralnym, nastrojowym charakterze. Koncert zatytułowany „Od klasyki do rozrywki” będzie muzycznym ukłonem w stronę bogatej, teatralno-estradowej aktywności Wacława Geigera – zabrzmią m.in. walce i polki Johanna Straussa (w 200. rocznicę jego urodzin), a także popularne utwory z repertuaru polskiej i międzynarodowej muzyki rozrywkowej. Na scenie zobaczymy znakomitych solistów: Annę Sokołowską-Alabrudzińską i Mateusza Mijala, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy. Koncert poprowadzi niezastąpiony Łukasz Lech, dodając całości pogodnego, literackiego komentarza.

W ten sposób festiwal nie tylko celebruje muzykę klasyczną w wyjątkowej zakopiańskiej scenerii, ale też ukazuje szerokie spektrum zainteresowań i działalności artystycznej swojego patrona – wpisując się w jego otwarte, wszechstronne spojrzenie na sztukę i dziedzictwo kulturowe Podhala. Wacław Geiger był bowiem nie tylko kompozytorem i organistą, lecz także multiinstrumentalistą (grał m.in. na organach, altówce, skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie), pedagogiem, śpiewakiem operowym i znakomitym dyrygentem. Jego życie artystyczne przenikała również muzyka z pogranicza klasyki i rozrywki – związana z operetką, muzyką teatralną i estradową. Co istotne, był on także gorącym orędownikiem kultury Podhala, z którą był silnie związany przez całe życie.

Na kolejne muzyczne spotkanie zaprosimy Państwa już 1 sierpnia w Kościele Świętego Krzyża wystąpi duet instrumentalny: prof. Robert Grudzień (organy) i prof. Jacek Ozimkowski (solista). W repertuarze znajdą się dzieła takich mistrzów jak Vivaldi, Purcell, a także utwory autorskie inspirowane duchowym dziedzictwem Polski, w tym kompozycja „Fantazja a-moll Janowi Pawłowi II” z oratorium 966.

Zwieńczeniem festiwalu będą tradycyjne Nieszpory Tatrzańskie, które odbędą się 2 sierpnia w Sanktuarium NMP na Krzeptówkach. Będzie to wieczór sakralnej poezji i muzyki, podczas którego wystąpi znakomita Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz solistki MariaMałgorzata Złotek i Ewa Walkowska. Program obejmie m.in.: Tomaso Albinoni – Adagio, Giulio Caccini, Franz Schubert, Wacław Geiger – Ave Maria, Marco Frisina – Magnificat, H.M. Górecki – Już się zmierzcha, Stanisław Moniuszko – Msza polska a-moll, Laudate, poezja ks. Jana Twardowskiego. Całość domknie słowem aktor Krzysztof Najbor.

Wszystkie koncerty mają charakter otwarty i są bezpłatne. To niepowtarzalna okazja, by w zaciszu zakopiańskich świątyń i w ogrodowej scenerii zabytkowego Czerwonego Dworu usłyszeć muzykę, która koi, inspiruje, nakłania do refleksji i wytchnienia.

Zapraszamy – przeżyjcie z nami te letnie, muzyczne wieczory pod Tatrami!

Więcej na : www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-muzyki-organowej-i-kameralnej


24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025

Od ponad dwóch dekad Zakopane rozbrzmiewa muzyką klasyczną najwyższej próby – wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który w 2025 roku odbędzie się już po raz 24.

Historia Festiwalu sięga 2000 roku, gdy z inicjatywy ks. Stanisława Olszówki odrestaurowano zabytkowe organy w kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Rok później, pod kierownictwem artystycznym Witolda Zalewskiego, odbyła się pierwsza edycja wydarzenia, wpisana w obchody stulecia Krzyża na Giewoncie.

Początkowo festiwal miał charakter organowy, z czasem jednak poszerzono go o muzykę kameralną i różnorodne style, co przyciągnęło szerszą publiczność. Od 2021 roku patronem wydarzenia jest Wacław Geiger – kompozytor i organista, związany z Zakopanem i folklorem Podhala.

Koncerty odbywają się w wyjątkowych przestrzeniach sakralnych i świeckich w całym Zakopanem – m.in. w kościołach, galeriach i willi Czerwony Dwór. Festiwal cieszy się dużym uznaniem i pełni ważną rolę kulturotwórczą, prezentując muzykę inspirowaną tradycją regionu. Przez 24 lata zgromadził wielu znakomitych artystów z Polski i świata.

Tego lata festiwal zabierze nas w niezwykłą muzyczną podróż – przed nami cztery wyjątkowe, letnie wieczory pełne dźwięków najwyższej klasy. Na przełomie lipca i sierpnia zapraszamy na koncerty, podczas których usłyszymy zarówno charyzmatycznych mistrzów organów, jak i znakomite zespoły kameralne. To prawdziwa uczta dla melomanów i niezapomniane spotkanie z pięknem muzyki w najlepszym wydaniu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Zakopanem – nieodłączna część kulturalnego krajobrazu miasta i znakomita propozycja na letnie wieczory zarówno dla mieszkańców, jak i gości pod Tatrami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.