PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728  

Zawoja

Wiadomości

Ostatnie pożegnanie śp. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy

Środa, 4 lutego 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Ostatnie pożegnanie śp. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy„Non omnis moriar”. Te słowa towarzyszyły ostatnim pożegnaniom śp. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy. Tłumy przyjaciół, dziesiątki muzykantów, zespoły folklorystyczne, współpracownicy, etnolodzy, samorządowcy, żegnali z bólem serca wspaniałą kobietę, naukowca, zasłużoną obywatelkę Zawoi, autorkę książek i setek artykułów, laureatkę Nagrody im. Oskara Kolberga, poetkę…. W ostatnich słowach pożegnania podkreślano jej zasługi dla polskiego folkloru, dla szerzenia świadomości przynależności do małej ojczyzny. Przez wiele lat była członkiem jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, dwukrotnie jego przewodniczącą.


Ciepła, życzliwa, z troską patrząca na sprawy polskiej kultury ludowej, życzliwie obejmująca swymi radami młodzież z zespołów, ale także swych młodszych kolegów.
Pani Urszula będzie stanowić wzór dla kolejnych pokoleń, a nam wszystkim pozostanie wypełniać Jej poetycki testament odczytany w kościele pw. św.Klemensa w Zawoi-centrum.

Testament
„A jak umrę, to mnie pochowajcie
w macierzance, cetynie, listowiu.
Niech mi grają góralskie tańce,
niech mi księżyc świeci na nowiu.

Pewno Stwórca zdziwiony zapyta
czemu idę tu z szumną muzyką?
Dobry Boże, czyś Ty kiedy słyszał
jak śpiewają juhasi z redyku?

Czyś Ty widział góralskie wesele?
Czyś Ty tańczył pod skrzypki, pod dudy?
I czyś patrzył jak w jesień się ściele
po potoku bukowy liść rudy?

A gdy skazać mnie zechcesz na piekło,
na wieczyste posiady z szatanem,
zabierz wszystko co tak mnie urzekło:
zabierz góry mi moje kochane.”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.