Zbąszyń
Kultura
„Jutrzenka” na Festiwalu Dud Polskich
Autor: Maciej Stasiński
Uczniowie szkółki dudziarskiej działającej przy Zespole Góralskim Zornica w Tatrzańskim Centrum Kultury w Zakopanem, reprezentowali Podhale na 1-szym Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu (wielkopolskie). Festiwal odbywał się w dniach 23-25 października. W pierwszy dzień festiwalu zaprezentowano wszystkie rodzaje dud polskich czyli: dudy bukowsko-kościańskie, rawicko-gostyńskie, sierszenki, kozła białego i kozła czarnego, kozę czyli dudy podhalańskie, dudy żywieckie i gajdy śląskie.
„Festiwal Dud Polskich zorganizowano po raz pierwszy. Wydarzenie to wspaniały pomysł na zaprezentowanie wszystkich rodzajów polskich dud, a tradycje dudziarskie mamy bardzo bogate. Po Festiwalu na którym zaprezentowało się wielu młodych muzykantów, pasjonatów dudziarstwa, nasuwa się myśl, że ta archaiczna muzyka nie zagnie” – powiedział Szymon Bafia.
Podczas sobotniego spotkania w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej swoje prelekcje wygłosili goście specjalni: Tom Osentowski z USA posiadający kolekcję wszystkich polskich dud, Szymon Bafia z Zakopanego – lutnik, budowniczy dud, prowadzący szkółkę dudziarską, Czesław Węglarz – nauczyciel gry na dudach, muzyk z Ciśca oraz Tomasz Kiciński nauczyciel gry na dudach wielkopolskich z Bukówca.
Drugi festiwalowy dzień zakończył się koncertem w Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu, gdzie dudziarze z Zakopanego pod wodzą Szymona Bafii wystąpili w rozbudowanym składzie: sześć dud, basy i złóbcoki. Obok Zornicy w składzie Martyna Galica, Natalia Guziak, Jakub Kluś, Michał Pawlikowski, Klemens Siatkowski i Roman Obrochta, na scenie wspólnie z nimi zagrał Amerykanin o polskich korzeniach, pasjonat dudziarskiej muzyki Tom Osentowski.
W niedzielę dudziarze swoją grą upiększyli mszę świętą w kościele farnym w Zbąszyniu, a po modlitwie w barokowej świątyni odbył się koncert.
Zbąszyń w zachodniej Wielkopolsce uważany jest za kolebkę dudziarstwa. Tamtejsza odmiana dud to kozioł biały oraz kozioł czarny. Gry na tych instrumentach uczy w zbąszyńskiej szkole muzycznej Jan S. Prządka – pomysłodawca i organizator Festiwalu Dud Polskich.
- Spinka góralska VIII
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
290 zł - Wisiorek "Ogródek 5"
Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
30 zł - Portfel III
Portfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
35 zł