PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Żywiec

Wiadomości

Festiwal Górali Polskich - "Giewont" w Zakopanem

Czwartek, 17 sierpnia 2017 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Festiwal Górali Polskich - "Giewont" w Zakopanem48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywający się w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeszedł już do historii. Jury pod przewodnictwem etnografa Małgorzaty Kiereś oceniło 27 zespołów prezentujący folklor górali polskich i wytypowało zespoły, które reprezentować będą Polskę podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nagrody wręczali Dorota Ząbkowska reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, burmistrz Żywca Antoni Szlagor oraz Monika Kasperek-Zacny przedstawiciel dyrektora ROK w Bielsku-Białej i zarazem koordynatora TKB Leszka Miłoszewskiego.


Podczas ceremonii wręczono także nagrody dla najlepszych kapel , śpiewaków oraz w kategorii Mistrz i uczeń. W tej ostatnie pierwsze miejsce otrzymał Krzysztof Trebunia-Tutka z synem Jasiem, natomiast najlepszą kapelą została muzyka zespołu "9 siył" Poniżej fragment protokołu. Po wnikliwej analizie zaprezentowanych przez zespoły programów jury przyznało nagrody, które otrzymują: "Złote Żywieckie Serce" i nagrodę 10.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY MAGURZANIE Z ŁODYGOWIC - za program "Hołdamas po młócce" "Srebrne Żywieckie Serce" i nagrodę 8.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ - za program "Obigrowka u pana młodego" "Brązowe Żywieckie Serce" i nagrodę 6.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA - za program "Kolędowanie w dzień św. Scepona" Wyróżnienia regulaminowe za poszczególne elementy programu i nagrody pieniężne po 1.600,00 zł każda, otrzymują: • ZESPÓŁ GIEWONT Z ZAKOPANEGO - za dobrą muzykę, śpiew oraz tradycyjny sposób prezentacji tańca góralskiego • ZŁOTNICKI ZESPÓŁ GÓRALI CZADECKICH DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA - za podtrzymywanie i przekazywanie tradycyjnego folkloru Górali Czadeckich • ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA - za prezentację bogactwa lokalnej tradycji mystkowian • ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY - za prezentację fragmentu tradycyjnego wesela szczyrzyckiego • ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY - za sposób przedstawienia tradycyjnego wesela Górali Łąckich • UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU - za pokazanie tradycji zielonoświątkowych na Podhalu oraz sposób prezentacji tańca góralskiego • ZESPÓŁ REGIONALNY LIPNICZANIE Z LIPNICY WIELKIEJ - za tradycyjny śpiew, taniec i gwarę Pogórzan • REGIONALNY ZESPÓŁ SPOD KICEK Z MORDARKI - za prezentację zapustów w Mordarce • ZESPÓŁ REGIONALNY JURKOWIANIE Z JURKOWA - za sposób interpretacji scenicznej "oskubka" w Jurkowie • ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ - za stylowe lachowskie brzmienie muzyki oraz śpiew Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zostały wytypowane następujące zespoły: • ZESPÓŁ REGIONALNY MAGURZANIE Z ŁODYGOWIC - z programem "Hołdamas po młócce" • ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ - z programem "Imioniny u Pietra" • ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY - z programem "Kostrzajskie wesele" • ZESPÓŁ GIEWONT Z ZAKOPANEGO - prezentujący obrzęd "Radośniki".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.