PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Żywiec

Wiadomości

Festiwal Górali Polskich - "Giewont" w Zakopanem

Czwartek, 17 sierpnia 2017 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Festiwal Górali Polskich - "Giewont" w Zakopanem48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywający się w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeszedł już do historii. Jury pod przewodnictwem etnografa Małgorzaty Kiereś oceniło 27 zespołów prezentujący folklor górali polskich i wytypowało zespoły, które reprezentować będą Polskę podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nagrody wręczali Dorota Ząbkowska reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, burmistrz Żywca Antoni Szlagor oraz Monika Kasperek-Zacny przedstawiciel dyrektora ROK w Bielsku-Białej i zarazem koordynatora TKB Leszka Miłoszewskiego.


Podczas ceremonii wręczono także nagrody dla najlepszych kapel , śpiewaków oraz w kategorii Mistrz i uczeń. W tej ostatnie pierwsze miejsce otrzymał Krzysztof Trebunia-Tutka z synem Jasiem, natomiast najlepszą kapelą została muzyka zespołu "9 siył" Poniżej fragment protokołu. Po wnikliwej analizie zaprezentowanych przez zespoły programów jury przyznało nagrody, które otrzymują: "Złote Żywieckie Serce" i nagrodę 10.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY MAGURZANIE Z ŁODYGOWIC - za program "Hołdamas po młócce" "Srebrne Żywieckie Serce" i nagrodę 8.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ - za program "Obigrowka u pana młodego" "Brązowe Żywieckie Serce" i nagrodę 6.000,00 zł ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA - za program "Kolędowanie w dzień św. Scepona" Wyróżnienia regulaminowe za poszczególne elementy programu i nagrody pieniężne po 1.600,00 zł każda, otrzymują: • ZESPÓŁ GIEWONT Z ZAKOPANEGO - za dobrą muzykę, śpiew oraz tradycyjny sposób prezentacji tańca góralskiego • ZŁOTNICKI ZESPÓŁ GÓRALI CZADECKICH DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA - za podtrzymywanie i przekazywanie tradycyjnego folkloru Górali Czadeckich • ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA - za prezentację bogactwa lokalnej tradycji mystkowian • ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY - za prezentację fragmentu tradycyjnego wesela szczyrzyckiego • ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY - za sposób przedstawienia tradycyjnego wesela Górali Łąckich • UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU - za pokazanie tradycji zielonoświątkowych na Podhalu oraz sposób prezentacji tańca góralskiego • ZESPÓŁ REGIONALNY LIPNICZANIE Z LIPNICY WIELKIEJ - za tradycyjny śpiew, taniec i gwarę Pogórzan • REGIONALNY ZESPÓŁ SPOD KICEK Z MORDARKI - za prezentację zapustów w Mordarce • ZESPÓŁ REGIONALNY JURKOWIANIE Z JURKOWA - za sposób interpretacji scenicznej "oskubka" w Jurkowie • ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ - za stylowe lachowskie brzmienie muzyki oraz śpiew Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zostały wytypowane następujące zespoły: • ZESPÓŁ REGIONALNY MAGURZANIE Z ŁODYGOWIC - z programem "Hołdamas po młócce" • ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ - z programem "Imioniny u Pietra" • ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY - z programem "Kostrzajskie wesele" • ZESPÓŁ GIEWONT Z ZAKOPANEGO - prezentujący obrzęd "Radośniki".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.