PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Bachledówka, Jasna Góra

Wiadomości

35. Piesza Pielgrzymka Góralska

Sobota, 16 lipca 2016 r.
Autor: Tadeusz Kozera

35. Piesza Pielgrzymka GóralskaJubileuszowa 35. Piesza Pielgrzymka Góralska przybyła w sobotę, 9 lipca na Jasną Górę. W tym roku pątnicy rozważali hasło pielgrzymkowe: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W pielgrzymce uczestniczyło blisko 700 osób. Na Jasną Górę górale tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach. W tym roku pielgrzymka dotarła już na początku lipca na Jasną Górę (corocznie był to koniec miesiąca), ze względu na Światowe Dni Młodzieży.


Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy. Jako pierwsza na pątniczy szlak wyszła grupa nowotarska i z Bachledówki, następnie dzień później wyszły osoby z Rabki i Orawy. Wszyscy spotkali się w Makowie Podhalańskim.

W czasie 9 dni pokonano 245 km. Przewodnikiem był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki.

O godz. 15.00 w Bazylice została odprawiona dla pielgrzymów Msza św., której przewodniczył bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy arch. krakowskiej.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Wasza pielgrzymka wpisuje się w te wielkie historyczne wydarzenia. Jakże jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku, bo przecież wy, górale idąc przez polskie wsie, miasta, lasy, pola, łąki, idąc z różańcem w ręku, za krzyżem, z tym pięknym śpiewem, byliście czytelnym znakiem waszej wiary”.

„Szczególnie pozdrawiam was, którzy tą Mszą św. kończą pielgrzymkę spod Tatr i Babiej Góry, spod Turbacza, was, którzy wyszliście z Bachledówki, i was, którzy wyszliście z Nowego Targu i was, którzy wyszliście z Rabki, was, którzy wyszliście z Orawy. A mogłem wam błogosławić z Zubrzycy Górnej. Was pozdrawiam, za was dziękuję i dziękuje wszystkim, którzy po drodze was wspierali. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali was swoją modlitwą, ja też starałem się to czynić. Dziękuję wam, za to, że nieśliście nie tylko swoje sprawy, swoje radości, smutki, rozterki, zwątpienia, ale że nieśliście trudne sprawy wielu ludzi i podejmowaliście w swojej modlitwie trudne sprawy Ojczyzny i Europy, i Kościoła – podkreślał w homilii bp Jan Szkodoń – Ta pielgrzymka jest szczególnym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Roku Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przeżywamy wielki dar. Światowe Dni Młodzieży jest to łaska i trudne zadanie dla Kościoła krakowskiego. Wspierajcie drodzy bracia i siostry wszystkich, którzy od wielu miesięcy przygotowują tę pielgrzymkę”.

Biskup Szkodoń nawiązując również w homilii do Światowych Dni Młodzieży, mówił: „Drodzy bracia i siostry ta pielgrzymka była ważnym darem waszym, tych, których reprezentujecie, ważnym darem dla Kościoła w Polsce, a szczególnie ważnym darem i ważnym przygotowaniem przed Światowymi Dniami Młodzieży. Przybędzie ok. 900 biskupów, ok. 10 tys. kapłanów, setki tysięcy młodzieży ze 170 krajów, zgłosiło już ostatecznie swoją gotowość przybycia do Polski. Nie wiemy, ile w końcu będzie uczestniczyć, szczególnie w niedziele, najważniejszym dniu tych Dni. Ale modlimy się, aby te dni przeżyte były w bezpieczeństwie, atmosferze modlitwy, w atmosferze miłości i braterstwa, Ufamy, że, tak jak to było w poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, że te dni przyniosą wiele dobrych owoców, tylko Bóg zna owoce Dni Młodzieży. Tak jak tylko Bóg zna te owoce, które przyniosła już i przyniesie w przyszłości ta pielgrzymka, którą dzisiaj z pokorą i wdzięcznością kończymy”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.