PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Biały Dunajec

Kultura

„Biołodunajcanie” - 10 lat działalności...

Czwartek, 16 kwietnia 2015 r.
Autor: Iwona Kiwacka-Majerczyk

„Biołodunajcanie” - 10 lat działalności...11 kwietnia Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” świętował jubileusz 10-lecia działalności. Tym samym wpisał się już w piękne tradycje ruchu regionalnego w Białym Dunajcu, zapoczątkowanego jeszcze przed II wojna światową, kiedy to działał pierwszy zespół góralski przy fabryce tektury. Po wojnie funkcjonowały kolejne zespoły: Państwowy Zespół Artystyczny „Biały Dunajec” prowadzony przez Zofię Solarzową, Zespół Góralski im. A.Skupnia-Florka prowadzony przez Janinę i Franciszka Sichelskich oraz Zespół im. Zośki Gracy oraz „Biołodunajcanie” działające przy nowopowstałym Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu, prowadzone przez Marię Porębską.


Obecnie działający Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” powstał we wrześniu 2004 r. , początkowo jako stowarzyszenie. Pierwsze próby odbywały się w domu Państwa Zofii i Tadeusza Dzierzęga pod opieką Iwony Kiwackiej-Majerczyk, Zofii Mieszczak i Jana Guta. Po pół roku salę na próby udostępnił dyrektor GOK – Bartłomiej Kudasik, ale ze względu na stale rosnące zainteresowanie i wzrost liczby członków, od czterech lat zespół ćwiczy już w auli przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 1 w Białym Dunajcu. Próby odbywają się regularnie w każdą środę, pod okiem instruktorów: Małgorzaty Dzierzęga, Ewy Kolbreckiej – wychowanek zespołu oraz Daniela Szewczyka.

Zespół występował w kraju i za granicą, m.in.: Ukraina, Serbia, Czechy, Macedonia, Bułgaria, Turcja, Włochy. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, zarówno w śpiewie jak i w tańcu, a także za przygotowane programy. Wielokrotnie uczestniczy w oprawie góralskiej mszy świętych w Poroninie i w Białym Dunajcu.

Na przestrzeni 10 lat zespół opracował i prezentował programy oparte na rodzimej tradycji i zwyczajach, m.in.: „Sierotka Hanusia”, „Wilijo”, „Radośniki”, „Wesele góralskie”, „Na Rusinowej”, a na jubileusz przygotował program „Bursa”, oparty na scenariuszu Pani Janiny Sichelskiej.

Święto zespołu rozpoczęło się mszą św. w oprawie góralskiej pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Czernika, a koncelebrował ks. proboszcz Jan Dolasiński. Po mszy zespolanie i goście przejechali paradnie powozami do remizy OSP w Białym Dunajcu, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości. Kierownictwo i instruktorzy zespołu dziękowali wielu osobom za pomoc i zaangażowanie w działalności zespołu, za pomoc przy organizacji jubileuszu, zebrali również gratulacje i życzenia od wielu delegacji innych zespołów oraz od władz i zaproszonych gości. W trakcie wystąpiły 3 grupy wiekowe od najmłodszych zaledwie kilkuletnich dzieci po grupę młodzieżową. Na finał najstarsi obecni i byli członkowie zespołu zaprezentowali humorystyczną „Bursę” – zwyczaj który zaginął na początku XX wieku. A potem była już wspólna zabawa do białego rana przy muzyce Kapeli „Hajlandery”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.