PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2024 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Biały Dunajec

Zaproszenia

Spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy”

Środa, 12 czerwca 2024 r.
Autor: Krzysztof Jarosz

Spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy”Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu o Wojciechu Kułachu Wawrzyńcoku. Odbędzie się ono 12 czerwca o godz. 17:00 w krakowskim Muzeum Etnograficznym (Dom Esterki, ul. Krakowska 46). Spotkanie będzie niezwykłą okazją do przedstawienia także poza Podhalem osoby Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka (1811-1897), postaci nietuzinkowej, którą zwano Leonardem da Vinci z Gliczarowa.


Wawrzyńcok to artysta wszechstronnie uzdolniony - twórca skrzydeł do latania, konstruktor broni, ale przede wszystkim genialny rzeźbiarz samouk. Dzięki pieszej pielgrzymce do Rzymu zachwycił się barokiem i w tym stylu tworzył na Podhalu swoje dzieła, a także ozdabiał sprzęty domowego użytku. Jak przystało na prawdziwego gazdę, wybudował sobie dom, używając do tego skonstruowanych przez siebie narzędzi. Model popiersia arcyksięcia Franciszka Karola, który wykonał Wojciech Kułach Wawrzyńcok wysłano na wystawę do Paryża.

Te i jeszcze wiele innych ciekawych informacji o tym interesującym artyście będzie można posłuchać podczas spotkania, które poprowadzi pochodząca z Białego Dunajca dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, etnolog, wybitna znawczyni tożsamości wspólnot lokalnych i regionalnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska XVIISpinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
    350 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.