PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Budapeszt

Wiadomości

Prezentacja publikacji PTH w Polskim Instytucie Badawczym w Budapeszcie

Środa, 27 września 2017 r.
Autor: PTH NT

Prezentacja publikacji PTH w Polskim Instytucie Badawczym w BudapeszcieW siedzibie Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie odbyła się prezentacje dwóch publikacji naukowych wydanych nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Książki zatytułowane „Stosunki polsko-słowacko -węgierskie na przestrzeni wieków” oraz „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej” prezentował Robert Kowalski, redaktor obu tomów, historyk i kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.


 Od trzech lat w stolicy Podhala regularnie odbywają się międzynarodowe spotkania badaczy dziejów Europy środkowej, który plonem są obie wspomniane publikacje. Od 2016 roku jednym z organizatorów sesji jest także Muzeum Podhalańskie, gdzie odbywają się obrady plenarne, cieszące się sporym zainteresowaniem badaczy reprezentujący instytuty naukowe m.in. z Polski, Słowacji, Węgier, Rosji czy Ukrainy. Prezentacja obu książek była możliwa dzięki zaangażowaniu i zaproszeniu Piotra Piętki Dyrektora Instytutu oraz Istvána Miklósa Balázsa pracownika naukowego tej instytucji. Na marginesie watro wspomnieć, iż obaj Panowie uczestniczyli w 2016 i 2017 roku w nowotarskich sesjach naukowych, wygłaszając interesujące referaty. Podczas pobytu w Budapeszcie kierownik muzeum prowadził także rozmowy nt. współpracy obu instytucji w zakresie programów badawczych oraz szerszego zaangażowania Instytutu w organizację konferencji naukowych w Nowym Targu. Była to także doskonała okazja do obejrzenia stałej ekspozycji, jaka mieści się w gmachu instytutu tudzież zapoznać się z jego programem naukowym oraz przygotowywanymi przez Instytut projektami.

Okazją do prezentacji obu książek było wydanie przez Instytut niezwykle cennej publikacji pt. „Derenk 300”, która jest zapisem sesji naukowej jaka miała miejsce 7 kwietnia 2017 r., w Parlamencie Węgierskim w Budapeszcie. Dwujęzyczne polsko-węgierskie wydawnictwo stanowi podsumowanie kilkuletni badań „polskiej wyspy” na ziemi węgierskiej. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż osadnicy zasiedlający Derenk pochodzili m.in. z Czarnej Góry, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Prezentację publikacji poprzedził wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej pt. „Polskie skarby UNESCO”, przygotowanej we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.