PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Premiera góralskiego "Skąpca"

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 stycznia w bukowiańskim Domu Ludowym odbyła się premiera sztuki teatralnej "Skąpiec". Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała aktorów z Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka, którzy z duzym powodzeniem podjęli się wystawienia kolejnej już sztuki Moliera w wersji góralskiej.


Teatr w ostatnim czasie wystawiał bowiem "Lykorza mimo włosnyj woli", czyli molierowskiego "Lekarza mimo woli", a także komedię "Baby i dezerterzy" na podstawie dzieła Fredry "Damy i Huzary". Wszystkie te sztuki do gwary i realiów góralsich zaadoptował Jan Gutt-Mostowy i wszystkie były już wielokrotnie wystawiane i przyjmowane z wielkim entuzjazmem. Taki sam sukces czeka z pewnością "Skąpca".
Teatr to jeden ze sposobów na zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom gwary i tradycji przodków - mówił podczas premiery Bartłomiej Koszarek, dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego i jednocześnie jeden z aktorów bukowiańskiego Teatru. Przypomniał on również, że zespół teatralny w Bukowinie Tatrzańskiej powstał już w 1923 r.  jako „Teatr i Chór Włościański w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach”. Obecnie zespół przyjął imię Józefa Pitoraka, pisarza i poety, jednego z prezesów bukowiańskiego Domu Ludowego, który to w 1967 roku wymyślił i zorganizował pierwsze „Sabałowe Bajania”.

W sztuce "Skapiec" udział wzięli: Katarzyna Bieniek, Stanisław Cikowski, Bartłomiej Koszarek, Maria Kuchta, Jan Kuruc, Andrzej Łapka, Bogusław Łapka, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, Andrzej Pietras, Maria Rozmus, Janusz Stachoń, Joanna Stachura, Jacek Wilczek, Paweł Wilczek, inspicjent - Elżbieta Chowaniec.

Na kolejne przedstawienie Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka zaprasza już 27 stycznia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.