PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Premiera góralskiego "Skąpca"

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 stycznia w bukowiańskim Domu Ludowym odbyła się premiera sztuki teatralnej "Skąpiec". Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała aktorów z Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka, którzy z duzym powodzeniem podjęli się wystawienia kolejnej już sztuki Moliera w wersji góralskiej.


Teatr w ostatnim czasie wystawiał bowiem "Lykorza mimo włosnyj woli", czyli molierowskiego "Lekarza mimo woli", a także komedię "Baby i dezerterzy" na podstawie dzieła Fredry "Damy i Huzary". Wszystkie te sztuki do gwary i realiów góralsich zaadoptował Jan Gutt-Mostowy i wszystkie były już wielokrotnie wystawiane i przyjmowane z wielkim entuzjazmem. Taki sam sukces czeka z pewnością "Skąpca".
Teatr to jeden ze sposobów na zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom gwary i tradycji przodków - mówił podczas premiery Bartłomiej Koszarek, dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego i jednocześnie jeden z aktorów bukowiańskiego Teatru. Przypomniał on również, że zespół teatralny w Bukowinie Tatrzańskiej powstał już w 1923 r.  jako „Teatr i Chór Włościański w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach”. Obecnie zespół przyjął imię Józefa Pitoraka, pisarza i poety, jednego z prezesów bukowiańskiego Domu Ludowego, który to w 1967 roku wymyślił i zorganizował pierwsze „Sabałowe Bajania”.

W sztuce "Skapiec" udział wzięli: Katarzyna Bieniek, Stanisław Cikowski, Bartłomiej Koszarek, Maria Kuchta, Jan Kuruc, Andrzej Łapka, Bogusław Łapka, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, Andrzej Pietras, Maria Rozmus, Janusz Stachoń, Joanna Stachura, Jacek Wilczek, Paweł Wilczek, inspicjent - Elżbieta Chowaniec.

Na kolejne przedstawienie Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka zaprasza już 27 stycznia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.