PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Jubileuszowe obchody 90-lecia działalności

Środa, 2 października 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

Jubileuszowe obchody 90-lecia działalnościAmatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej skupia wokół siebie już czwarte pokolenie bukowian zaangażowanych, podobnie jak ich poprzednicy w amatorski ruch artystyczny. Założony w roku 1923 przez miejscowych nauczycieli Michalinę i Franciszka Ćwiżewiczów nosił pierwotnie nazwę: „Teatr i Chór Włościański w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach” i działał pod patronatem Teatrów i Chórów Włościańskich we Lwowie. Od 1972 roku Bukowiański Teatr Ludowy przyjął imię Józefa Pitoraka, znanego bukowiańskiego poety i dramatopisarza.


Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej już ponad 80 lat jest siedzibą teatralnej braci. Dziś trudno sobie wyobrazić „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, ferie zimowe czy wakacje letnie bez spektakli w wykonaniu naszego Teatru.

Miło jest nam zatem zaprosić wszystkich naszych Przyjaciół na Jubileuszowe obchody 90-lecia działalności Amatorskiego Zespołu Teatralnego, które będziemy świętować w Domu Ludowym w dniu 5 października 2013 roku.

Piyknie Wos syćkik pytomy!

Program:

Sobota 5 października

18.00 Sztuka teatralna „Lykorz mimo włosnyj woli”
20.00 Sztuka teatralna „Portki”


Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej

Teatr w Bukowinie został założony jesienią 1923 roku z inicjatywy Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, miejscowych nauczycieli. Działał pod patronatem Stowarzyszenia Teatrów i Chórów Włościańskich z siedzibą we Lwowie. Początkowo wystawiano niewielkie sztuki adaptowane do gwary góralskiej. Starano się by w miarę możliwości, aktorzy występowali w strojach regionalnych. Chodziło o to, by zapobiegać stopniowemu ich zanikowi. Każde przedstawienie kończyło się śpiewem i tańcami góralskimi. Zainteresowanie przedstawieniami zaczęło coraz szybciej wzrastać. Chętnych widzów było coraz więcej. Licznie przychodzili także mieszkańcy sąsiednich wsi. Zachęcona powodzeniem Teatru zgłaszała się coraz częściej starsza młodzież, a nieco później dorośli, także goście, przyjezdni, którzy brali czyny udział również w pracach organizacyjnych. Grano sztuki regionalne Gwiżdża – „Gody”, „Zrękowiny u Druzgały” Brzegi i inne. W ciągu zaledwie kilku lat swej działalności członkowie Teatru przygotowali przeszło 20 premier granych w większości gwarą góralską. W początku lat trzydziestych stałą siedzibą Teatru został nowo wybudowany Dom Ludowy. W 1926 roku Teatr wyjechał ze swoimi przedstawieniami na Śląsk. II wojna światowa przerwała na kilka lat działalność Teatru, ale już pod koniec 1945 roku w Domu Ludowym w Bukowinie zaprezentowano sztukę pt. „Narzeczona z Podhala”.

Do końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia Teatr wyjeżdżał ze swoimi sztukami na Górny i Dolny Śląsk, a na Wybrzeżu wystawiona została sztuka Franciszka Dominika pt. „Ojcowizna” wyreżyserowana przez Stanisławę Pielawską. 8 stycznia 1961 roku w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi sztuka pt. „Zatraceniec” Józefa Pitoraka została sfilmowana i zaprezentowana w Teatrze Telewizji przez Adama Hanuszkiewicza. W roku 1963 „Zatraceniec” został nagrodzony przez Zarząd Główny Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego w Warszawie za wybitne treści profilaktyczno-edukacyjne, a 17 lutego 1969 roku sztuka ta została wystawiona w Teatrze Starym w Krakowie. W roku 1971 po śmierci wieloletniego kierownika „Domu Ludowego” Józefa Pitoraka, Teatr przyjął nazwę „Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej”.

W roku 1973 Minister Kultury i Sztuki przyznał Zespołowi Teatralnemu nagrodę III stopnia za twórczość artystyczną i upowszechnianie kultury i folkloru swojego regionu.

W ramach Powiatowego Przeglądu Teatrów Regionalnych, który od roku  1973 odbywa się w Czarnym Dunajcu, bukowiański Teatr wystawił następujące sztuki: 1973 r. – „Zatraceniec”, 1974 r. – „Portki”, 1975 r. – „Wesele góralskie”, 1978 r. – „Gazdówka”, 1984 r. – „Zrękowiny u Druzgały”, 1986 r. – „Gody”, 1988 r. – „Portki”, 1995 r. –  „Gwołtu, co sie nie robi!”, 1996 r. – „Ojcowizna”,  1997 r. – „Zemsta”, 1998 r. – „Lykorz mimo włosnyj wóle”, 1999 r. – „Skąpiec”. Przedstawienia te cieszyły się dużym uznaniem jurorów.

Z Przeglądu w Czarnym Dunajcu po kolejnych kwalifikacjach, bukowianie ze swymi przedstawieniami trafiali na Ogólnopolski Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, gdzie również doceniano ich aktorskie umiejętności.

Lata 90. to współpraca aktorów z Janem Guttem–Mostowym, który dokonał adaptacji do realiów i gwary podhalańskiej sztuk Aleksandra Fredry („Gwałtu, rety co się dzieje!”, „Zemsta”, „Damy i Huzary”) oraz utworów Moliera („Lekarz mimo woli”, „Skąpiec”). Lata 2006 do 2008, to współpraca Teatru z reżyserem Bernardem Popko, która zaowocowała wystawieniem dwóch przedstawień lalkowych: „O Kubiku z Czarnego Dunajca” i „Tatrzańska baśń”. Oba te przedstawienia zyskały duże uznanie na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W roku 2004 aktorzy Amatorskiego Zespołu Teatralnego zostali uhonorowani przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie specjalnymi dyplomami za wieloletnią działalność służącą rozwojowi kultury polskiej wsi.

W 2009 r. Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej przyznał Bukowiańskiemu Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowiny Tatrzańskiej, Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej w uznaniu wybitnych zasług dla kultury teatralnej.

Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej skupia już czwarte pokolenie bukowian, zaangażowanych podobnie jak ich poprzednicy w amatorski ruch artystyczny. Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej już ponad 80 lat jest siedzibą Teatru. Nie sposób zliczyć wszystkich przedstawień, nagród i wyróżnień. Trudno też sobie wyobrazić „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, ferie zimowe czy wakacje letnie bez spektakli w wykonaniu naszego Teatru. W piątek 1 października 2010 Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej odebrał nagrodę honorową im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie. Podczas krótkiej prezentacji uczestników, aktorzy z bukowiańskiego teatru odegrali fragment „Skąpca” Molliera wg przekładu Jana Gutta Mostowego na podhalańską gwarę. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.