PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Powiatowe Obchody

Wtorek, 12 listopada 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

Powiatowe ObchodyPowiatowe Obchody 95. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej w dniu 8 listopada występem teatralnym w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego „Legion” z Kórnika. W niedzielę 10 listopada odbył się finał konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości, 160 rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – Zamoyscy ród patriotów i społeczników”, w którym brali udział przedstawiciele gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Kórnik, Poronin, Zakopane oraz powiatów: tatrzańskiego, poznańskiego, łowickiego, kartuskiego i świdnickiego.


Laureatami konkursu zostali:

· I – miejsce - Zespół Szkół w Białce Tatrzańskiej, Gmina Bukowina Tatrzańska

· II miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balcera w Zakopanem,  Powiat Tatrzański

· III miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, Powiat Kartuski.

Okolicznościowe gawędy wygłosili Adam Kitkowski i Piotr Bąk. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej, który zachęcił wszystkich obecnych do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

W dniu 11 listopada rocznicowe obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Wciągnięto flagę na maszt oraz odegrano Hymn Narodowy. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk oraz Starosta Tatrzański Andrzej Skupień powitali zebranych oraz zaprosili wszystkich na bukowiańskie rondo, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę z jego nazwą – Rondo im. hr. Władysława Zamoyskiego. Kolejno bukowiańscy muzykanci, orkiestra dęta z Jurgowa, poczty sztandarowe i uczestnicy powiatowych Obchodów 95. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przemaszerowali przez Bukowinę udając się na miejscowy cmentarz celem oddania hołdu oficerom Wojska Polskiego zastrzelonym przez Niemców 15.01.1940 r. oraz złożeniem kwiatów przy symbolicznej mogile bukowian poległych w czasie I i II Wojny Światowej. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej ofiarowanej za Ojczyznę oraz w akademii przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej, która odbyła się w sali pod Kościołem.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.