PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Patronat medialny WATRA

Kino, którego szukasz...

Piątek, 22 listopada 2013 r.   Autor: Maria Stasińska

Kino, którego szukasz...Papusza - Bronisława Wajs - pierwsza romska poetka, żyjąca w latach 1908-1987. Urodziła się w Lublinie, przez wiele lat wędrowała z taborem i właśnie w tym okresie rozwinął się jej talent. Rzec można talent niesłychany i niepospolity wśród Cyganów nie potrafiących czytać ani pisać. Przyszła poetka, jedynie swoją siłą woli i samozaparciem posiadła wspomniane umiejętności, nawet pomimo sprzeciwu otoczenia. Zdolności poetyckie odkrył w niej Jerzy Ficowski- polski pisarz, który był także tłumaczem jej wierszy z języka romskiego na polski. Choć dar jej był niezwykły, kobieta ta miała bardzo ciężkie życie: tu wspomnieć należy małżeństwo do którego została zmuszona, okres II wojny światowej kiedy musiała się ukrywać w lasach wraz z taborem, a także wyobcowanie przez Romów, którzy rolę kobiety pojmowali zupełnie inaczej. czytaj więcej


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.