PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Dziadońcyne granie”

Wtorek, 25 listopada 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dziadońcyne granie”IX Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne granie” za nami. Wieczornica 22 listopada miała charakter wspomnień o wielkiej i utalentowanej bukowiańskiej skrzypaczce Bronisławie Dziadoń-Koniecznej. W Domu Ludowym licznie zgromadziła się rodzina „Krzesnomatki” oraz ludzie, którzy mieli zaszczyt ją poznać osobiście jak i Ci, którym bliska sercu jest góralska muzyka. Była to niepowtarzalna okazja aby o babci, jako bardzo ciepłej i charakternej kobiecie opowiedział jej wnuk Stanisław Hodorowicz. Mistrzynię wspominali również jej uczniowie: Stanisława Galica-Górkiewicz, Eugeniusz Wilczek i Józef Koszarek.


Aleksandra Szurmiak-Bogucka przypomniała o konkursowych występach prymistki, zaś  Krzysztof Trebunia–Tutka przywołał historie opowiedziane mu przez ojca Władysława.  

Tego wieczoru, dzięki uprzejmości Rodziny Hodorowiczów, można było zobaczyć słynne wiedeńskie skrzypce, dar hrabiego Zamoyskiego dla Bronisławy. Skrzypce, owiane legendą, o których do tej pory każdy tyko słyszał, a po 46 latach zabrzmiały ponownie w rękach ujka Giynka i pani Stasi Górkiewicz.

Agnieszka Konieczna–Kuk z okazji 120. rocznicy urodzin Dziadońki podarowała Domu Ludowemu oraz całej bukowiańskiej społeczności, piękną płaskorzeźbę z wizerunkiem skrzypaczki i wyrytym wierszem swojego  autorstwa.

Obchody tejże rocznicy były okazją do wydania przez Dom Ludowy płyty CD z archiwalnymi nagraniami Bronisławy. Płyta ta jest niezwykłą pamiątką, inspiracją dla młodego pokolenia,  jednak przede wszystkim  stanowi nieoceniony dokument muzyki podhalańskiej tamtego okresu.

Drugi dzień to przesłuchania tradycyjnych, 3-osobowych muzyk, które poprzedzone zostały Mszą Świętą w kościele parafialnym oraz złożeniem kwiatów na grobie Bronisławy Dziadoń-Koniecznej.

Podczas inauguracji IX Spotkań Muzyk Podhalańskich zostały zaprezentowane złóbcoki (gęśliki podhalańskie) wykonane przez uczestników warsztatów, realizowanych dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Prezentacji tej dokonał artysta lutnik Andrzej Czernik Gracka wraz z uczniami: Maciejem Ludwiczakiem, Marcinem Michalikiem i Bartłomiejem Mrowcą.

W imieniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzaty Omilanowskiej, senator Stanisław Hodorowicz wręczył Stanisławie Galicy-Górkiewicz „Nagrodę Specjalną w uznaniu zasług dla polskiej kultury ludowej”. Gratulacje na ręce Pani Stanisławy złożył Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk oraz Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek.

O 13.30 przyszedł czas na muzykowanie. Na deskach Domu Ludowego zaprezentowało się dwanaście muzyk z różnych stron Podhala. Liczna publiczność w skupieniu słuchała jak z pod smyczków płyną nuty. Laureatem nagrody honorowej „Dziadońcyn smycek” została Muzyka Adama Karpiela z Kościeliska. Gratulujemy!

„Hej, dyć my se śpiywomy Sabały nucicki,
Bo nos naucyły Dziadońki gynślicki.”


Protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej IX Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, które odbyły się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej 23 listopada 2014 r.

Komisja Artystyczna w składzie:

mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog

mgr Dorota Majerczyk - etnolog

dr Stanisława Trebunia-Staszel - etnograf

prof. Stanisław Andrzej Hodorowicz - Senator RP, również hetman zbójnickiej braci, pod którego patronatem odbywa się impreza

Eugeniusz Wilczek - muzykant, najwybitniejszy uczeń Dziadońki

Przesłuchała 12 muzyk podhalańskich, występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie:

 • muzykę Bachledów ze Zoru,

 • muzykę Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej,   

 • muzykę Adama Karpiela z Kościeliska,

 • muzykę Stanisława Waliczka z Białki Tatrzańskiej,

 • muzykę Łukasza Gromady z Ostrowska,

 • muzykę Leszka Szewczyka z Łopusznej,

 • muzykę braci Suvadów z Suchej Hory,

 • muzykę Tomasza Trzebuni-Rząski z Kościeliska,

 • muzykę „Trutni”,                                                    

 • muzykę Zespołu „Podhalanie” z Ludźmierza,

 • muzykę Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki,

 • muzykę Skupniów-Salamunów ze Stasikówki.

   

  Komisja postanowiła uhonorować następujących wykonawców:

 • zdobywcą Dziadońcynego smycka – jest muzyka Adama Karpiela z Kościeliska 

  Ponadto nagrody otrzymują:

 • prymista Jan Skupień-Salamuna ze Stasikówki – Puchar Senatora Stanisława Hodorowicza,

 • prymista Leszek Szewczyk z Łopusznej – Puchar Senatora Stanisława Hodorowicza,

 • muzyka Bachledów ze Zoru – zbyrcok ufundowany przez twórcę ludowego Józefa Kulawiaka z Odrowąża Podhalańskiego,

 • muzyka Tomasza Trzebuni-Rząski z Kościeliska – spinka góralska ufundowana przez Janusza Koniecznego z Bukowiny Tatrzańskiej,

 • muzyka Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki – kapliczka ufundowana przez twórcę ludowego Władysława Łukaszczyka z Murzasichla,

 • muzyka „Trutniów” – „rozki góralskie” ufundowane przez twórcę ludowego Józefa Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej,

 • muzyka Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej – nagroda specjalna za kontynuację bukowiańskiego stylu muzykowania, w postaci książek ufundowanych przez Senatora Stanisława Hodorowicza i spinki góralskiej ufundowanej przez Janusza Koniecznego z Bukowiny Tatrzańskiej,

 • muzyka Stanisława Waliczka z Białki Tatrzańskiej – spinka góralska ufundowana przez Janusza Koniecznego z Bukowiny Tatrzańskiej,

 • muzyka braci Suvadów z Suchej Hory – książki ufundowane przez Senatora Stanisława Hodorowicza,

 • muzyka Łukasza Gromady z Ostrowska – książki ufundowane przez Senatora Stanisława Hodorowicza,

 • muzyka Zespołu „Podhalanie” z Ludźmierza – książki ufundowane przez Senatora Stanisława Hodorowicza.

  Komisja Artystyczna pragnie podkreślić, bardzo dobry poziom prezentacji. Coroczne Spotkania Muzyk Podhalańskich są okazją do ukazania różnych interpretacji prezentowanej muzyki. Podkreślenia wymaga budujący fakt, że w Spotkaniach bierze udział wielu młodych wykonawców, którzy przejmują tradycję od swoich mistrzów.

Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie imprezy, oraz konferansjerowi Januszowi Łukaszczykowi za sprawne prowadzenie „Dziadońcynego Grania”.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.