PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Malarstwo, koronka klockowa, wycinanka

Sobota, 25 lipca 2015 r.
Autor: Wojciech Kubina

Malarstwo, koronka klockowa, wycinankaW świetlicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” jest pięknie i kolorowo. Świat malarstwa przenika się ze światem koronki klockowej i wycinanki. Wszystko to dzięki pracom trzech pań z różnych stron Polski: Magdaleny Cięciwy, Darii Pelhen oraz Zofii Tomeczek. Podczas piątkowego wernisażu opowiedziały o tym co je łączy: miłość do ręcznych robótek, tradycji i sztuki, a także silna więź z Domem Ludowym – „Sabałowymi Bajaniami” czy też „Góralskim Karnawałem”.


Magdalena Cięciwa mieszka i tworzy w Marcinkowicach. Od rodziców i dziadków uczyła się różnych dziedzin regionalnej twórczości rękodzielniczej, takich jak hafciarstwo czy bibułkarstwo, ale to koronka klockowa zdominowała działalność artystyczną Pani Magdaleny, stając się jej pasją życiową. Systematycznie bierze udział w licznych konkursach, pokazach i warsztatach dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się również rekonstrukcją strojów z poprzednich epok, które często zawierały elementy koronki klockowej np. rekonstrukcja stroju scenicznego Heleny Modrzejewskiej (Wilanów 2013)

Daria Pelhen jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Ukończyła je w specjalności Formy Użytkowe ze specjalizacją Zabawkarstwo. Obecnie mieszka i tworzy w Grójcu pod Warszawą. Od lat na swoich wystawach prezentuje malarstwo, grafikę oraz Soft-Art będący jej autorską techniką łączącą umiejętności szwalnicze z malowaniem na tkaninie. Maluje wnętrza przedszkoli, oddziałów dziecięcych, restauracji oraz elewacje budynków. Bardzo bliska jest jej twórczość dla dzieci, przez co nieustannie szyje dla najmłodszych zabawki.  Jest autorką kolekcji lalek SUPER STAR - inspirowaną czarno-białymi amerykańskimi filmami z lat 30 -40 XX w. oraz znanymi postaciami pop kultury. W malarstwie  główne znaczenie ma dla niej kolor. Jej obrazy są intensywne, odważne kolorystycznie.

Zofia Tomeczek mieszka w Jastrzębiu Zdroju. Wycinankami zajmuje się od dzieciństwa. Od mamy dostała wzory z dawnych terenów II RP, które miały wiele cech wspólnych z wycinankami Polski Południowo-Wschodniej. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury i muzeami. Brała udział w wielu konkursach, m.in.: w muzeum w Tychach, w Folkloriadzie w Poraju. Jej pracami zainteresowało się Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach oraz Muzeum Etnograficzne w Ochli oraz wielu prywatnych kolekcjonerów.  Swoją pasją artystka dzieli się podczas warsztatów z dziećmi i dorosłymi. Wycinanki powstają głównie z czarnego papieru i z kartonu. Metodę swej pracy twórczyni określa jako „rysowanie nożyczkami”. Narzędzia używane do pracy to duże nożyce krawieckie lub małe, o cienkich ostrzach. Inspiracje twórcze artystka czerpie przede wszystkim z regionalnych wzorów, a należą do nich: drzewo życia, gwiazda, postacie ludzi, leluje, pasowe lalki, kogutki, kwiaty.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.