PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Dusza na dłoni”

Niedziela, 9 sierpnia 2015 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dusza na dłoni”Piątkowy wakacyjny wieczór w Bukowinie Tatrzańskiej to oczywiście wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Właśnie ta „dusza” i pasja łączy ludzi tworzących w zupełnie innych dziedzinach sztuki. Mogliśmy to bardzo łatwo dostrzec podczas oficjalnej części spotkania, gdy artyści, twórcy opowiadali o sobie, a właściwie o tym co robią. Czy to haft, tkactwo artystyczne, rzeźbiarstwo czy ceramika – jest sposobem na pokazanie siebie, swojej „miłości”. Bronisława Obrochta (prawnuczka Bartusia Obrochty) - tkaczka, hafciarka, twórca ludowy Wykształcenie zawodowe – Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem na kierunku tkactwo artystyczne. Przez ponad 10 lat pracowała w ZWW „Cepelia” w Zakopanem.


W swoim  dorobku artystycznym ma za sobą wiele wystaw m.in. w Zakopanem, Kościelisku, Pułtusku a także Nowym Jorku i we Francji. Pani Bronisława została uhonorowana odznaką Przewodnika Pracy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej (1980 r.), Nagrodą Wójta Gminy Kościelisko „Za działalność w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko” oraz Marką Tatrzańską (2014). Kilka prac Twórczyni otrzymał Ojciec Święty, Prezydent Lech Kaczyński.

Magdalena Sięka- Kędzierska w 2004 r ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. W tym samym roku rozpoczęła magisterskie studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, które zakończyła dyplomem w pracowni rzeźby prof. J. Kierskiego. Będąc na trzecim roku podjęła drugi kierunek na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, który zakończyła w pracowni ceramiki i malarstwa.

Dawid Kędzierski uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek i  LandArt. W 2009 roku  ukończył studia na Wydziale Sztuki URz.,  gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem uhonorowany trzecią nagrodą im. Jerzego Panka. Należy do ZPAP okręgu Zakopane. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej NAF. Od 2011 roku prowadzi wraz z żoną Magdaleną autorską pracownię Inversja w Nowym Targu.  Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach placówek kulturalnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą miedzy innymi: Słowacji,  USA, Brazylii, Japonii, Ukrainie i Austrii.

Tadeusz Bachleda -Wraj swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w wieku 16 lat. U stryja uczył się jak zrobić figury i pionki do szachów. Po dwuletniej przerwie powrócił do rzeźbienia, które zakorzeniło się w sercu młodego chłopaka. Najpierw powstawały małe figurki górali, potem co raz to  większe, trudniejsze  postacie ludzi i zwierząt. Rzeźbiarstwo to dla Pana Tadeusza przede wszystkim pasja, której oddaje się w wolnych chwilach. Jego prace można zobaczyć na wystawach twórczości ludowej m.in. podczas „Góralskiego Karnawału” oraz „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Serdeczne podziękowania składamy dla zespołu regionalnego „Dzieci Łomnicy” z Łomnicy Zdroju, który wystąpił podczas piątkowego wernisażu oraz Karczmie „Szarotka” za przygotowanie poczęstunku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.